Chwała i kasa TAK, odpowiedzialność NIE

Przez całe lata słyszeliśmy, że prezesi, burmistrzowie i inni wysocy urzędnicy powinni zarabiać dużo, bo wiąże się to z odpowiedzialnością.

Moim zdaniem 13:16 10-03-2017 14

Podwyżka dla burmistrza – wtedy na sesji padają argumenty w stylu: bo jest odpowiedzialny za to, za tamto, za dostarczanie wody w gminie, za drogi gminne, etc.

Podwyżka dla prezesa wodociągów – bo odpowiedzialny jest za planowanie, rozwój sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, jakość wody, etc.

Nagroda jedna, druga dla „najlepszego gospodarza”, dla „burmistrza dziesięciolecia”, „najlepszego prezesa” itd. Oczywiście wszyscy lubią je odbierać, ale wtedy nie pamiętają, że za ich sukcesem kryje się sztab urzędników, pracowników, kierowników, inżynierów…

Sytuacja się zmienia, gdy ktoś lub coś sprawdza tę odpowiedzialność i mówi, „tą drogą nie mogę dojechać, bo jest w fatalnym stanie”, „ta woda się nie nadaje do picia”.

Co wtedy? Wtedy winny jest ktoś inny, wtedy to już zapomina się, że za odpowiedzialność odbiera się wyższe niż inni wynagrodzenie i winę zwala się na tych właśnie szeregowych pracowników, którzy to niosą lektykę z „zapracowanym władcą”.

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

13:16 10-03-2017 14