Chrzcielnica już jest, teraz czas na witraże. Inwestycyjne plany w Targowej Górce

W tym roku mija 180 lat od powstania murowanego kościoła św. Michała Archanioła w Targowej Górce. W najbliższych latach planowane jest gruntowne odnowienie jego wnętrza.

społeczeństwo 19:01 15-04-20203 3

Jak informuje Sebastian Mazurkiewicz w monografii Targowej Górki, obecny budynek zastąpił wcześniejszą drewnianą świątynię z 1739 r. Przygotowania do jego wzniesienia rozpoczęły się już w 1823 r. Do nowego kościoła przeniesiono XVIII-wieczne barokowe wyposażenie z poprzedniego obiektu. 

W nowym ołtarzu głównym znajdował się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Istotne były też boczne ołtarze z obrazami: Świętego Józefa z Dzieciątkiem, Świętej Katarzyny i Serca Jezusowego.

Kościół wybudowano w XIX wieku (fot. Parafia św. Michała Archanioła w Targowej Górce)

Ks. Rafał Hordik, proboszcz parafii, w ciągu najbliższych kilku lat zamierza przeprowadzić gruntowny remont świątyni. Według wstępnego kosztorysu, prace remontowe zabytkowych ołtarzy i innych cennych elementów mogą kosztować nawet 350 tys. zł. 

Jednym z pierwszych elementów była XVIII-wieczna chrzcielnica. Jej renowacja rozpoczęła się na początku lutego i trwała blisko dwa miesiące. Koszt renowacji wyniósł niemal 10 tys. zł. Zakres robót ustalono z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Wyremontowana chrzcielnica (Fot. Parafia św. Michała Archanioła w Targowej Górce)

Najpierw jednak wyremontowane zostaną okna witrażowe. Łącznie jest ich 10, a w tym roku prawdopodobnie dwa z nich doczekają się renowacji. Zostały już wykonane prace dotyczące nowych ram okiennych. W tym roku parafia otrzyma dotację w kwocie 10 tys. zł ze Starostwa Powiatowego we Wrześni. Niewykluczone, że pojawi się też wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego. Na sfinansowanie remontu wszystkich witraży potrzebne będzie przynajmniej 400 tys. zł.

Ramy do okien witrażowych (Fot. Parafia św. Michała Archanioła w Targowej Górce)

Warto też wspomnieć, że podczas trwającej pandemii koronawirusa na facebookowym profilu parafii (TUTAJ) regularnie transmitowane są nabożeństwa różańcowe (codziennie o 17:30) i niedzielne msze święte (o 09:00 i 11:45).

OGŁOSZENIA DROBNE do GAZETY (ukażą się w piątek) lub na PORTAL (ukażą się natychmiast) nadasz tutaj.

Cyfrowe wydanie numeru „Wiadomości Wrzesińskich” z 10 kwietnia kupisz tutaj.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

19:01 15-04-2020