Chcesz więcej dróg, szkół i skwerów? Rozlicz PIT tam, gdzie mieszkasz!

Wrzesiński ratusz drugi rok z rzędu namawia mieszkańców do rozliczania PIT-ów w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. To prosty sposób, aby zyskali wszyscy zainteresowani.

samorząd 13:05 03-02-20201 3

Chcesz, aby Września miała więcej środków na budowę dróg, ścieżek rowerowych, szkół czy skwerów? Rozlicz PIT we Wrześni! Zapłać podatek tam, gdzie faktycznie mieszkasz, a nie tam, gdzie jesteś zameldowany – zachęcają wrześnian liczne ulotki i plakaty oraz informacje na stronie internetowej i Facebooku urzędu gminy. Właśnie ruszyła druga edycja tej kampanii informacyjnej.

– Chcemy w ten sposób uświadomić ludziom, że część pieniędzy z ich podatku trafia do budżetu gminy, w której mieszkają – wyjaśnia burmistrz Tomasz Kałużny.

Wiadomo nawet, jaka jest to część. Według danych Ministerstwa Finansów udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli PIT) wynosi dokładnie 38 proc. A więc taka część naszego podatku wraca tam, gdzie mieszkamy. Oczywiście dotyczy to wszystkich gmin.

Aby wesprzeć budżet, z którego finansowane jest niemal całe nasze otoczenie, wystarczy tylko w zeznaniu podatkowym wpisać adres zamieszkania, jeśli jesteśmy zameldowani poza gminą. Oba adresy są dozwolone, ale tylko jeden jest tak dobrze uzasadniony.

Z braku danych o niezameldowanych mieszkańcach nie da się określić, jak szerokiej grupy dotyczy kampania wrzesińskiego ratusza – i tym samym nie da się oszacować kwoty, jaką gmina może tu zyskać. Wiadomo jednak, że gra jest warta świeczki.

I to do tego stopnia, że urząd rozważa rozszerzenie kampanii o inne działania, przede wszystkim różne benefity dla mieszkańców. Przykładowo, w Krakowie jest to tzw. Karta Krakowska ze zniżkami na różne miejskie usługi, a w Lublinie – loteria z atrakcyjnymi nagrodami.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:05 03-02-2020