Cała Września czyta dzieciom? Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, czyli zaproszenie do lektury

7 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Września rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, impreza, która ma promować czytelnictwo szczególnie wśród najmłodszych. Z tej okazji chcielibyśmy zapytać Was o książki i czytanie.

temat tygodnia 13:38 14-05-20190 0

Jak wiadomo nawyki czytelnicze kształtują się w dzieciństwie.

– Jeżeli dziecko widzi, że mama czy tata czytają jego ukochane lektury, to jest to dla niego jak wyznanie miłości. Sama czytałam książki moim córkom, gdy one miały 16 lat i więcej. To był nasz wieczorny rytuał. Ponieważ ja się łatwo wzruszam, to zdarzało mi się siąkać nosem i one widziały, że jestem tak samo poruszona. Zresztą dla ukształtowania nawyku czytania ważne są nie tylko mamy, ale też ojcowie. Figura ojca jest bardzo ważna, szczególnie dla dorastających chłopców. Jeżeli syn nigdy nie widział czytającego ojca, to być może sam nigdy nie sięgnie po książki. Nawet jeżeli mama czyta – mówiła Joanna Olech, autorka popularnej „Dynastia Miziołków”, która gościła we wrzesińskiej bibliotece publicznej 7 i 8 maja.

Ankieta

Czy czytasz/ czytałeś swoim dzieciom?

Pisarka zauważyła także, że każde dziecko w wieku około 3-4 lat powinno poznać drogę do biblioteki.

Podczas Tygodnia Bibliotek uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Września miały okazję przekonać się, że czytanie to świetna zabawa. Przygotowano dla nich spotkania z pisarzami: Joanną Olech oraz Pawłem Beręsewiczem oraz warsztaty literackie z Moniką Skikiewicz, czyli Bajanką, która lekturę potrafi zamienić w fascynującą przygodę.

Ankieta

Czy wypożyczasz książki z biblitek publicznej?

Wywiad z Joanna Olech ukazał się na łamach „Wiadomości Wrzesińskich” 10 maja. Jest on dostępny także w wydaniu cyfrowym naszego tygodnika.

17 maja będziecie mogli przeczytać rozmowę z Pawłem Beręsewiczem oraz Wiolettą Mazurkiewicz, dyrektor wrzesińskiej biblioteki publicznej.

A tymczasem zapraszamy Was do wypowiedzenia się w naszych ankietach. Piszcie też w komentarzach, czy Wasze dzieci czytają oraz jakie książki lubią?

W jaki sposób zachęcacie dzieci do lektury? Czy sami czytacie? Jakie gatunki lubicie?

Ankieta

Ile książek przeczytałeś w ciągu roku?

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:38 14-05-2019