Było spokojnie, ale już nie jest. Ruszyła budowa fabryki paliw alternatywnych

Przy drodze krajowej nr 92 w Starczanowie rozpoczęła się budowa zakładu zagospodarowania odpadów.

społeczeństwo 23:31 04-03-20205 42

Ta inwestycja wzbudzała kontrowersje wśród okolicznych mieszkańców, zwłaszcza z Nekielki. To przeciw tej budowie zawiązało się stowarzyszenie Czysta Nekla, które walczyło z inwestorem. Wiele jednak wskazuje na to, że ta walka będzie przegrana.

Przypomnijmy, że teren przy DK92 należy do firmy Ecer Recykling, z siedzibą w Luboniu. Podstawą jej działalności jest przetwarzanie odpadów na tzw. paliwo alternatywne. Na tablicy informacyjnej budowy w Starczanowie znajduje się informacja, że obiekt będzie zakładem zagospodarowania odpadów.

Nieco więcej szczegółów znajdziemy w decyzji środowiskowej inwestycji. Przedsięwzięcie jest tam ujęte jako „budowa zakładu zagospodarowania odpadów zajmującego się produkcją paliwa alternatywnego z odpadów (odpadów innych niż niebezpieczne i wybranych odpadów niebezpiecznych)”.

Z treści decyzji środowiskowej dowiadujemy się, że w pobliżu Starczanowa powstanie m.in. hala magazynowo-produkcyjna w konstrukcji stalowej lekkiej o powierzchni 2400 m2 oraz wysokości 10 m, zaplecze socjalno-biurowe z gotowych modułów kontenerowych, dwukondygnacyjnych o wysokości 8 m i powierzchni 100 m2. Znajdzie się też miejsce na plac do magazynowania odpadów i zbiornik bezodpływowy na ścieki bytowe o pojemności 10 m3.

Wspomniana decyzja środowiskowa pochodzi z 2010 r. W kolejnym roku rozpoczęły protesty przeciw inwestycji. Kilka lat później, w 2015 r. starosta wrzesiński Dionizy Jaśniewicz wydał pozwolenie na budowę. Protesty Czystej Nekli na drodze sądowej nic nie dały i ta decyzja obowiązuje.

Budowa ma zakończyć się do 18 grudnia br. W tym czasie przedstawiciele Czystej Nekli zamierzają szczegółowo obserwować przebieg inwestycji i wskazywać ewentualne nieprawidłowości przy budowie. Już w ubiegłym tygodniu zwrócili uwagę na braki na tablicy informacyjnej.

Fot. Czysta Nekla

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

23:31 04-03-2020