Burmistrz Miłosławia z absolutorium. Radni byli jednomyślni

Hubert Gruszczyński po raz pierwszy jako burmistrz Miłosławia otrzymał absolutorium. „Za” głosowała nawet opozycja.

samorząd 21:17 26-06-20192 16

Sesja absolutoryjna odbyła się w środę 26 czerwca. Uczestniczyło w niej 14 z 15 radnych. Na sali obrad z powodu choroby kolejny raz nie pojawił się weteran miłosławskiego samorządu Romuald Barszcz (Razem dla Gminy Miłosław).

Hubert Gruszczyński w trakcie sesji często spoglądał w telefon. W tym momencie obserwuje fejsbukowy profil swojego klubu Razem dla Gminy Miłosław

Wynik głosowania nad absolutorium był do przewidzenia, bo burmistrz Miłosławia posiada w radzie miażdżącą większość. Wszyscy zastanawiali się tylko jak się zachowa czteroosobowa opozycja. Jarosław Sobczak tuż przed rozpoczęciem procedury głosowania oświadczył, że Chrześcijańsko-Ludowy Klub Radnych zagłosuje „za” udzieleniem absolutorium.

Rafał Nowaczyk i Jarosław Sobczak

– Proszę to traktować jako kredyt zaufania na przyszłość. Dajemy sygnał, że chcemy zmian na dobre działania. Z naszej strony będą one popierane – powiedział J. Sobczak, przewodniczący klubu opozycyjnego.

Na sali sesyjnej pojawiła się klimatyzacja. Zamontowano ją również m.in. w sali narad

Po głosowaniu w sali rozległy się gromkie brawa, a wiceprzewodnicząca Anna Woźniak (RdGM) wręczyła Hubertowi Gruszczyńskiemu bukiet czerwonych róż. Włodarz przekazał go skarbnik Alinie Kociembie. Ta cała sytuacją była wyraźnie zaskoczona i wzruszona.

– Nie było nigdy takiej tradycji. Największe podziękowania należą się jednak moim dziewczynom z mojego referatu. One są wspaniałe. Sama współpraca ze mną była dla nich na pewno trudna. Musieliśmy dokonać wiele rzeczy w roku 2018. Było dużo zmian, nowych programów. Niektóre koleżanki mówiły, że zabrałam im 30 lat życia i chyba rzeczywiście tak było. To im należą się podziękowania za to, że pan burmistrz otrzymał absolutorium. Dziękuję – powiedziała A. Kociemba.

Skarbnik Alina Kociemba
Burmistrz z uwagą słuchał przemówienia swojej podwładnej

Ponadto podczas sesji radni zdecydowali, że w tym roku zostanie przeprowadzona termomodernizacja urzędu gminy. Pieniądze na inwestycję pochodzić będą z pożyczki Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Początkowo miały pochodzić one z Banku Gospodarstwa Krajowego. Okazało się jednak, że NFOŚiGW złożył korzystniejszą ofertę.

– Gdybyśmy przyjęli ofertę BGK to pożyczka kosztowałaby nas w sumie około 5000 zł. Przyjęcie oferty Funduszu spowoduje, że jeszcze oszczędzimy 40 000 zł (pożyczka jest częściowo umarzalna – przyp. red.) – mówił H. Gruszczyński.

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

21:17 26-06-2019