Burmistrz Miłosławia podzielił chleb, a wicestaroście nie podobało się uprawianie polityki

W Białym Piątkowie w sobotę 31 sierpnia odbyły się dożynki gminy Miłosław. Nie zabrakło na nich pysznego jedzenia, dobrej zabawy i... polityki. 

samorząd 11:45 01-09-20194 17

Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie msza święta, którą sprawowało trzech kapłanów: ks. Tomasz Kubacki, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Winnej Górze, ks. MirosławStawicki, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Czeszewie oraz ojciec Bogdan Waliczek, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Biechowie. Nabożeństwo odbyło się przed świetlicą wiejską w Białym Piątkowie.

Kazanie ks. Mirosława Stawickiego jak zawsze było piękne

– Kochani rolnicy, ludzie ciężkiej ale pięknej pracy. Dzisiaj dziękujecie Bogu za błogosławieństwo tegorocznych plonów. Ja dziękuję wam za pracę w imieniu wszystkich, którzy korzystają z owoców waszej trudnej pracy. Jednocześnie przepraszam w imieniu tych, którzy nie potrafią i nie chcą uszanować waszego trudu. Proszę was też o to, abyście szanowali owoce swojej pracy i abyście szanowali siebie i innych ludzi – mówił w trakcie kazania proboszcz czeszewskiej parafii.

Poświęcenie tegorocznych plonów przez ks. Tomasza Kubackiego

Po mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł krajową „piętnastką” na boisko sportowe.Delegacje sołectw niosły w nim swoje okazałe wieńce. To była nowość, bo dotychczas na dożynkach gminnych gościł tylko jeden wieniec dożynkowy. 

Mieszkanki Nowej Wsi Podgórnej z dożynkowym wieńcem
Skarbnik Alina Kociemba i poseł Krzysztof Ostrowski. Za nimi idzie m.in. były burmistrz Zbigniew Skikiewicz

Tradycyjny obrzęd wykonany został przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”. Następnie starostowie dożynek Bogumiła Durczak z Białego Piątkowa i Krzysztof Ból z Książna przekazali burmistrzowi Miłosławia Hubertowi Gruszczyńskiemu chleb upieczony z ziarna tegorocznych plonów. Włodarz obiecał, że będzie go dzielić sprawiedliwie.

Dożynkowy obrzęd
Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”.
Starostowie dożynek przekazują burmistrzowi chleb

– W tych świątecznych okolicznościach dziękuję wam za trud, za dobrą pracę, za dary waszych rąk, za owoce waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej – mówił w stronę rolników H. Gruszczyński. – Niestety w tym roku po raz kolejny dotknęła nas klęska suszy, która spowodowała, że plony są niższe niż w latach ubiegłych. Nie możecie cieszyć się więc efektami adekwatnymi do wysiłku. Mam nadzieję, że straty zostaną wam zrekompensowane, bo zasługujecie na to. Chleb, który dziś podzieliłem okupiony został waszą ciężką pracą. Często sobie nie zdajemy jak ciężką – podkreślał.

Dzielenie dożynkowego chleba
Sołtys Pałczyna Zofia Przybylska próbuje dożynkowego chleba

W dożynkach wzięli udział dwaj posłowie rządzącej partii – Zbigniew Dolata i Krzysztof Ostrowski. Obaj zapewniali, że rząd pomoże rolnikom poszkodowanym na skutek suszy.

– Rząd, który od czterech lat sprawuje w Polsce władzę robi wszystko aby wzrastały dochody rodzin rolniczych. Trwają zabiegi o nowe rynki zbytu. Rośnie eksport naszej żywności. Dbamy też o gospodarstwa małe. Dla poszkodowanych przez suszę są przewidziane środki. Nie zostawimy rolników bez pomocy – mówił Z. Dolata. – Przed nami bardzo istotne negocjacje dotyczące budżetu unii na kolejny okres finansowania. Zadaniem rządu Prawa i Sprawiedliwości będzie doprowadzenia do wyrównania dopłat bezpośrednich. W tych zabiegach będzie nam o wiele łatwiej, bo udało nam się wynegocjować, że komisarzem unijnym ds. rolnictwa będzie Janusz Wojciechowski. To jest gwarancja tego, że doprowadzimy do wyrównania dopłat bezpośrednich.

Poseł Zbigniew Dolata

– Jestem dumny, że mogę reprezentować rząd, który wspierał i będzie wspierał rolnictwo. Dziękuję za trud i wysiłek oraz za to, że bronicie tradycji i kościoła. Niech Bóg błogosławi rolnikom i rodzinom oraz Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – dodał K. Ostrowski.

– Ja nie przyjechałem tutaj robić polityki. Wiem, że zbliżają się wybory parlamentarne i trzeba się pokazać oraz powiedzieć co się zrobiło i co się chce zrobić. Najważniejsze jest to, że ja jestem chłopak stąd. Z tego powiatu, gminy Września. Urodziłem się tutaj, tutaj mieszkam i kupuję lokalne produkty. To jest dla mnie największy przejaw patriotyzmu – mówił wicestarosta Waldemar Grzegorek (Platforma Obywatelska).

Wicestarosta Waldemar Grzegorek

W części nieoficjalnej wystąpił zespół Średzoki. Był też pokaz tańca Alchemia Dance Studio i koncert Piotra Nowaka i Anastazji Nowak

Dożynkowa scena
Sołtys Gorzyc Stanisław Filipiak tańczy z radną Marią Orzechowską
Bawiący się mieszkańcy 
Piotr Nowak

Z kolei na stoiskach przybyli mogli się raczyć m.in. czarniną, chlebem ze smalcem czy ciastami. Stoiska przygotowane zostały przez cztery sołectwa – Orzechowo, Czeszewo, Ksiażno i Chlebowo. Mieszkańcom serwowana była też zupa gulaszowa. 

– Bardzo cieszy mnie fakt, że w tym roku w organizację Święta Plonów zaangażowały się także inne miejscowości z gminy Miłosław, poprzez wystawienie stoisk promujących dokonania mieszkańców. Bo właśnie o to chodzi w tym święcie, by pracować wspólnie, a potem razem się bawić – powiedział w swoim przemówieniu burmistrz.

Tytułem „Najlepsze stoisko” okrzyknięto to wykonane przez Czeszewo. Z kolei konkurs na wieniec dożynkowy wygrało sołectwo Nowa Wieś Podgórna.

Panie z KGW Czeszewo w towarzystwie strarostów i władz samorządowych
Mieszkanki Nowej Wsi Podgórnej w towarzystwie strarostów i władz samorządowych

Główną gwiazdą imprezy był występ zespołu After Party. Więcej o nim można przeczytać klikając TUTAJ. Poniżej publikujemy obszerną galerią zdjęć. 

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

11:45 01-09-2019