Bunt w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Grupa Interwencyjna w akcji. Funkcjonariusz zostaje ranny

Bunt więźniów, ranny strażnik, niebezpieczna przesyłka i wybuch – niebezpiecznie było we wtorek w Zakładzie Karnym w Gębarzewie.

społeczeństwo 15:04 16-05-20170 9

Na szczęście wymienne zdarzenia były zainscenizowane. – Są to tylko ćwiczenia. Obecnie sytuacja w Zakładzie Karnym jest stabilna, skazani zachowują się w sposób właściwy – uspokaja por. Krystian Rynarzewski, rzecznik prasowy dyrektora ZK w Gębarzewie.

Podobne ćwiczenia odbywają się co najmniej raz w roku. – Organizujemy je po to, by przećwiczyć współdziałanie z innymi służbami, takimi jak straż pożarna czy policja. Naszym celem jest szkolenie się na wypadek wystąpienia prawdziwego zagrożenia – tłumaczy K. Rynarzewski.

Wszystkie zdarzenia wyglądały bardzo realnie. Na początek bunt więźniów, wszczęty po tym jak zostali oni wydaleni z pracy. Skazani domagają się rozmowy z dyrekcją placówki, uderzając przy tym metalowymi szufladami w drzwi. Jest głośno, więźniowie są agresywni, nie chcą rozmawiać z wychowawcą i stawiają coraz to nowe żądania. Do akcji wkraczają negocjatorzy a następnie uzbrojona Grupa Interwencyjna Służby Więziennej. Wchodzą oni do celi i szybko wyprowadzają buntowników. Podczas akcji ranny zostaje jeden z funkcjonariuszy.

Kolejne ćwiczenia odbywały się na oddziale półotwartym. Okazuje się, że do jednego ze skazanych przyszła przesyłka, w której znajduje się niewidomego pochodzenia substancja. I tu do akcji wkraczają strażacy. Ze wstępnych analiz okazuje się, że była to substancja żrąca.

Na koniec na terenie zakładu pojawia się grupa antyterrorystyczna Komendy Powiatowej Policji z Gniezna. Jej zadaniem jest zdetonowanie ładunku wybuchowego. Funkcjonariusze najpierw wynoszą niebezpieczny pakunek z budynku a następnie detonują go przed Zakładem Karnym.

Bunt więźniów 
Do akcji wkraczają funkcjonariusze z Grupy Interwencyjnej
Ranny funkcjonariusz 
Antyterroryści detonują ładunek wybuchowy 
Strażacy sprawdzają niebezpieczną przesyłkę

Thumb barelkowska 1

Karolina Barełkowska

15:04 16-05-2017