Brązowe pojemniki na odpady w gminie Września już od lipca

Mieszkańcy Wrześni i gminy zostaną niebawem wyposażeni w brązowe pojemniki na odpady biodegradowalne.

aktualności 16:44 30-05-20180 9

Aby go otrzymać, nie trzeba nic robić, bo pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych dostarczą je nam sami. Mieszkańcy otrzymają pojemniki za darmo. Nie wzrośnie też opłata za śmieci, przynajmniej na razie.

Brązowe pojemniki będą opróżniane od lipca. Z terenu miasta w okresie letnim, a dokładnie od kwietnia do października, będą wywożone z posesji raz w tygodniu (nie ma jeszcze opracowanego harmonogramu), natomiast zimą co dwa tygodnie. Dodatkowo w okresie letnim brązowe pojemniki będą myte raz w miesiącu.

Co ważne, do tych pojemników trzeba będzie wrzucać: trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, chwasty, trociny, korę czy kwiaty. Muszą być do nich wrzucane również: odpady kuchenne, a więc resztki żywności (surowe, bez mięsa i kości), odpadki warzywne i owocowe, w tym obierki itp. 

Do brązowych pojemników nie mogą trafiać: resztki mięsa i kości, odchody zwierząt, ziemia, kamienie, popiół z węgla kamiennego, drewno impregnowane czy płyty wiórowe. Uwaga! Odpady do brązowych kubłów należy wrzucać luzem, bez folii czy worków. Nie mogą się one również znajdować w papierowych torbach.

Dotychczas mieszkańcy gminy Września mogli dostarczać „zielonkę” do Punktu Selektywnego Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Sikorskiego. Wprowadzenie brązowych kubłów wymusiło na samorządzie rozporządzenie Ministerstwa Środowiska.

Dodajmy, że wielkość brązowego kubła, który otrzymamy, będzie zależeć od wielkości pojemnika do zbiórki odpadów zmieszanych. Jedni otrzymają więc pojemnik 120-litrowy, drudzy dwa razy większy.

Łukasz Różański

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:44 30-05-2018