Bon turystyczny staje się faktem. Jak i kiedy z niego skorzystamy?

Prezydent podpisał właśnie ustawę o Polskim Bonie Turystycznym. Jej realizacją zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

społeczeństwo 14:25 25-07-20201 0

Świadczenie w formie bonu turystycznego będzie przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon o takiej samej wysokości, tj. 500 zł.

Bonem będzie można płacić wyłącznie za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Będzie on ważny do 31 marca 2022 r. i nie będzie podlegał wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Prawo do bonu ma być ustalane na podstawie informacji z bazy danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przez Polską Organizację Turystyczną.

– Obsługa bonu będzie odbywała się w systemie teleinformatycznym ZUS. Aby z niego skorzystać, wystarczy mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon będzie tam czekał na osoby uprawnione. Będzie go można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami, po podaniu danych kontaktowych, m.in. mejla i numer telefonu – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. – Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS-em. – dodaje M. Nowicka.

Na stronie ZUS każdy znajdzie instrukcję, w jaki sposób, krok po kroku, założyć konto na PUE. Co istotne, profil na PUE ZUS można założyć bez konieczności wychodzenia z domu, przez bankowość elektroniczną, profil zaufany czy przy użyciu podpisu kwalifikowanego. Oczywiście można też zrobić to tradycyjnie, podczas wizyty w placówce ZUS.

– Z bonu turystycznego nie można jeszcze korzystać. Będziemy informować o uruchomieniu programu. Obecnie ZUS intensywnie pracuje nad wdrożeniem przedsięwzięcia. Zakończenie prac jest planowane na przełomie lipca i sierpnia – dodaje Marlena Nowicka.

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię oraz wsparcie dla polskiej branży turystycznej. Będzie mogło skorzystać z niego blisko 6 mln dzieci.

DOT

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:25 25-07-2020