Bezpłatne szkolenie dla sołtysów z gminy Września już w czwartek

Radni z opozycji zapraszają wszystkich sołtysów i członków rad sołeckich na specjalne szkolenie dotyczące funduszu sołeckiego. Poprowadzi je Grażyna Jałgos-Dębska ze stowarzyszenia sołtysów.

Audycje WW Radio 09:50 12-06-20190 1

Szkolenie odbędzie się 13 czerwca w restauracji Relax w Grzybowie. Rozpocznie się o godz. 16.30 i prawdopodobnie potrwa do godz. 20.00.

– Od tego roku w sołectwach gminy Września funkcjonuje fundusz sołecki. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na dysponowanie przez sołectwa większą ilością środków finansowych. Warto dowiedzieć się, jak efektywnie z nich korzystać – mówi radny miejski Kornel Tomczak .

Na szkoleni u zostanie omówiona aktualna procedura „krok po kroku” w zakresie tworzenia i dysponowania funduszem sołeckim przez poszczególne sołectwa. Poza tym będzie mowa o warunkach prawnych i obowiązkach budżetowych, zakresie zadań własnych, które mogą być finansowane z funduszu, co – jak wynika z naszych informacji – przysparza sołtysom najwięcej kłopotów. Uczestnicy szkolenia poznają również zasady uchwalania funduszu, poznają rolę mieszkańców oraz zebrania wiejskiego, harmonogramu i terminów działań związanych zuchwałą i ujęciem w budżecie.

Co ciekawe, szkolenie będzie miało formę wykładów i warsztatów praktycznych połączonych z możliwością zadawania pytań. Przewidziano także dyskusję.

Szkolenie poprowadzi Grażyna Jałgos-Dębska, animatorka społeczna specjalizująca się w afirmacji dobrych praktyk dotyczących wykorzystania funduszu sołeckiego i komunikacji społecznej.

Organizatorami czwartkowego szkolenia są radni Rady Miejskiej we Wrześni: Stanisław Dominiczak, Damian Staniszewski, Kornel Tomczak, Bogumił Kwiatkowski z Projektu Września, Grzegorz Dobrosielski z Kukiz’15, Jarosław Kowalewski z PiS. Po jego zakończeniu będzie spotkanie integracyjne.

– W naszej gminie jawnie zniechęca się ludzi do tego funduszu, dlatego chcemy otworzyć im oczy – powiedział S. Dominiczak.

Thumb zrzut ekranu 2016 12 30 o 12.21.24

Dorota Tomaszewska

09:50 12-06-2019