Bezpłatne szczepienia dla niemowląt. Walka z rotawirusami

Rotawirusy to najpowszechniejszy czynnik odpowiadający za ostre zapalenie jelit u dzieci, zwłaszcza niemowląt. Niemal połowa przypadków, gdy dzieci do 3. roku życia trafiają do szpitala, wywołana jest właśnie zakażeniem rotawirusami. Teraz będzie można ich uniknąć.

zdrowie 06:20 05-10-20203 2

Do konsultacji społecznych trafił niedawno projekt rozporządzenia mający rozszerzyć Narodowy Program Szczepień Ochronnych właśnie o szczepienie przeciwko rotawirusom. Jeśli te przebiegną pomyślnie, od od 1 stycznia 2021 roku dzieci od 6. do 24. tygodnia życia zostaną objęte obowiązkowym bezpłatnym szczepieniem.

– Jako wakcynolog i pediatra uważam, że to bardzo potrzebna decyzja, szczególnie teraz, w dobie COVID-19. To bardzo ważne, aby zminimalizować ryzyko pobytu dziecka w szpitalu, szczególnie w okresie, gdy spodziewamy się jesienno-zimowego wzrostu zachorowań na zakażenia układu oddechowego. Ogromnie cieszę się, że nasz głos został wysłuchany i Program Szczepień Ochronnych zostanie rozszerzony o szczepienie przeciwko rotawirusom – komentuje dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
– Szczepienie przeciwko rotawirusom w skuteczny i bezpieczny sposób zapobiega zakażeniom, które często kończą się pobytem dziecka w szpitalu. Doświadczenia innych krajów pokazują, że liczba hospitalizacji może zmniejszyć się nawet o 94%. Dodatkowo objęcie szczepieniem całej populacji dzieci wpłynie na zmniejszenie zakażeń również w innych grupach osób, nawet tych nieszczepionych – dodaje prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, konsultantka krajowa w dziedzinie neonatologii.

Koszt hospitalizacji dzieci z powodu zakażeń wywoływanych przez rotawirusy to aż 120 mln zł rocznie. Eksperci szacują, że już w pierwszym roku funkcjonowania szczepień spadnie on o połowę.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

06:20 05-10-2020