Bezpieczniejsi na drodze dzięki wirtualnej rzeczywistości

Uczniowie z czterech szkół podstawowych naszego powiatu wzięli udział w innowacyjnym programie „Autostrada do Szkoły”.

oświata 12:08 03-02-20200 0

Autostrada Wielkopolska, inicjator kampanii, postawiła na skuteczną edukację dzieci z zakresu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez naukę, zabawę oraz innowacyjną technologię. W ciągu trzech lat zostało przeszkolonych 11 tys. uczniów z klas 1-3 ze 180 szkół. Na naszym terenie program zagościł m.in. we wrzesińskiej „dwójce” i „szóstce” oraz w Zasutowie i Sokolnikach.

Po raz pierwszy w Polsce do nauki zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały wykorzystane najnowocześniejsze narzędzia, m.in. wirtualna rzeczywistość. We współpracy z ekspertami powstała specjalna aplikacja dostosowana do gogli VR. Po ich nałożeniu, uczeń przenosił się do wirtualnego miasta, gdzie uczył się najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas lekcji dzieci korzystały także z interaktywnego stołu iTable, dzięki któremu poznawały i utrwalały znaki drogowe.

Program ruszył w kwietniu 2017 roku. Punktem wyjściowym były badania przeprowadzone w 8 szkołach województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Okazało się, że co trzeci rodzic widzi konieczność wprowadzenia zmian poprawiających bezpieczeństwo w rejonie szkoły.

Zanim program wyruszył do szkół, zaprosił do współpracy Jarosława Boberka, niekwestionowanego króla polskiego dubbingu. Jego głos uczniowie mogli rozpoznać w wirtualnym świecie aplikacji. Jako ambasador „Autostrady do Szkoły”, użyczył także głosu bohaterowi programu – Zebrze Zbyszkowi.

– Po niemal trzech latach kampanii „Autostrada do Szkoły” możemy śmiało powiedzieć, że przyczyniliśmy się do poprawy bezpieczeństwa dzieci z gmin leżących wzdłuż Autostrady Wielkopolskiej. Aż 11 tys. uczniów wzięło udział w wirtualnej lekcji bezpieczeństwa i to na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jestem przekonany, że rośnie pokolenie świadomych użytkowników dróg – podsumowuje Robert Stankiewicz z Autostrady Wielkopolskiej.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:08 03-02-2020