Bezpieczne przejście nad drogą krajową w Nekli. Otwarcie kładki stało się faktem

Od ponad dekady neklanie wielokrotnie domagali się bezpiecznego przejścia nad drogą krajową nr 92. Od kilku dni wreszcie jest to możliwe.

samorząd 22:24 06-05-20202 1

Budowa kładki nad DK 92 stała się faktem w grudniu 2018 r. To wtedy została podpisana umowa miedzy poznańskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a wykonawcą - firmą Mosty Poznań. Długo wyczekiwana przez neklan inwestycja została zrealizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj".

Powstanie kładki zakończy "dzikie przechodzenie" przez drogę krajową nr 92

Prace projektowe trwały przez niecały rok, a budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec września 2019 r. Najefektywniejszym i jednocześnie najtrudniejszym elementem budowy było ustawienie konstrukcji kładki nad krajówką. Tę operację wykonano w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 2019 r. Wymagało to całkowitego zamknięcia drogi na kilka godzin. Był to kluczowy fragment tej inwestycji.

Konstrukcja kładki spełnia wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa

Kładka została oddana do użytku w piątek 1 maja. Budowla posiada konstrukcję stalową z drewnianym pomostem i dwie windy. Wartość wszystkich niezbędnych robót wyniosła 3,2 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pomost zlikwiduje wcześniej istniejący problem "dzikiego przechodzenia" części mieszkańców w tym rejonie.

Tak wygląda świeżo wybudowana kładka z perspektywy ul. Ogrodowej

Dodajmy, że w planach władz gminy jest remont ulic Ogrodowej i Lipowej, czyli dróg znajdujących się w pobliżu kładki. W tym roku zostanie wykonany projekt techniczny inwestycji. W gminnym budżecie na ten cel znalazło się 30 tys. zł.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:24 06-05-2020