Bazylika Lip, gazon ogrodowy i zakątek seniora. To pomysł na odnowienie parku

Powstawała przez kilka ostatnich miesięcy. Teraz będą ją oceniać mieszkańcy. Ruszyły konsultacje społeczne dot. koncepcji zagospodarowania pałacowego parku w Nekli.

społeczeństwo 13:11 16-01-20211 1

Dokument opracowano na podstawie archiwalnych materiałów źródłowych. Były to głównie zdjęcia, ale też mapa pruska założenia parkowo-dworskiego z 1940 r. Jednym z założeń odnowienia parku jest układ dróg nawiązujący do historycznego kształtu. Materiałem budulcowym ma być tzw. kruszywo mineralne.

Rozważane będzie też zasypanie stawu znajdującego się naprzeciw wozowni i wydzielenie miejsca do organizacji imprez plenerowych. Co jednak istotne, zgodę na taki krok będzie jednak w przyszłości musiał podjąć Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Tył pałacu znacząco się zmienił przez ostatnie lata i powrócił do pierwotnej formy. W kolejnych latach ma to się też stać z parkiem (fot. Nekielskie Archiwum Cyfrowe)

W pobliżu ma znaleźć się tzw. zakątek seniora. Początkowo mówiło się o tym, że w parku pojawi się tężnia solankowa. Ostatecznie jednak zaproponowano inne rozwiązanie. Będą to altany parkowe pokryte mchem. Zamontowane mają również zostać nawodnienie liniowe i konstrukcje zamgławiające. Pozwoli to na stworzenie korzystnego mikroklimatu dla osób z chorobami układu oddechowego.

Z tyłu pałacu ma zostać odtworzony kwadratowy kwietnik, który pojawia się na archiwalnych fotografiach. Ponadto w planach jest odtworzenie widoku na tzw. Bazylikę Lip. Tutaj potrzebne będą nowe nasadzenia brakujących drzew. Nieco dalej w głąb parku w pobliżu Starej Lodowni ma się pojawić się tzw. labirynt grabowy. Rozważane jest też połączenie grodziska z resztą parku po wybudowaniu mostu.

Nie zabraknie też niezbędnej małej architektury. Pojawią się ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Dla aktywnych spacerowiczów przygotowana będzie też gra terenowa i tablice dendrologiczne o najciekawszych gatunkach parkowych drzew.

Ankieta

Jak oceniasz koncepcję zagospodarowania parku w Nekli?

Szczegółowe opracowanie z opisem i prezentacją graficzną można znaleźć TUTAJ. W ramach trwających konsultacji można wypełnić ankietę i zasugerować ewentualne zmiany lub też sugestie dotyczące nowych rozwiązań. Należy to zrobić maksymalnie do 5 lutego.

Czy koncepcja zagospodarowania parku jest odpowiednia czy wymaga zmian? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

13:11 16-01-2021