Arabskie opowieści we wrzesińskiej bibliotece. Tanya Valko spotkała się z czytelnikami

Tanya Valko, autorka „Arabskiej sagi” spędziła 25 lat w krajach muzułmańskich. O swoich przeżyciach opowiedziała podczas spotkania we Wrześni.

kultura 13:56 29-11-20193 0

Spotkanie z pisarką odbyło się 28 listopada w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni w ramach cyklu Wrzesiński Kalejdoskop Literacki.

Tanya Valko pochodzi z Krakowa. Z wykształcenia jest arabistką. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w Libii. Później była asystentką ambasadorów w Arabii Saudyjskiej i Indonezji. 

Tworzy pod pseudonimem. Największą popularność zyskała dzięki powieściom z serii „Arabska saga”.

Spotkanie z pisarką poprowadził jej mąż

Cykl rozpoczyna się od historii młodej Polki, która poślubia muzułmanina i wyjeżdża z nim do jego rodziny. Tam jej życie zamienia się w koszmar.

Tanya Valko przedstawia ciemną stronę Orientu. Pisze o gwałtach, przemocy i terroryzmie.

Jak opowiada podczas pobytu w Arabii Saudyjskiej często była świadkiem dramatycznych sytuacji.

– Rano sprawdzałam w telefonie nie pogodę, a stopień zagrożenia. Najwyższy oznaczał, że lepiej nie wychodzić z domu i unikać skupisk ludzkich – wspominała.

Podczas spotkania we Wrześni przyznała, że wiele sytuacji opisanych w jej książkach opartych jest na faktach.

– Scena zamachu, gdzie samobójca miał założony ładunek wybuchowy w odbycie wydarzył się naprawdę. W Arabii Saudyjskiej cenzura dotyczy tylko wizerunków ciał kobiet. Można za to pokazywać krew i przemoc, więc na pierwszej stronie porannej gazety zobaczyłam szczątki tego właśnie zamachowca – mówiła pisarka.

Pamiątkowe selfie z czytelniczką

Obecnie Tanya Valko wróciła do Polski. Tu jak mówi odnalazła swój mały raj, bo czuje się bezpieczna. Tworzy właśnie kolejną część sagi. Planuje też nowy cykl o Izraelu i Palestynie.

Spotkanie we wrzesińskiej bibliotece trwało blisko dwie godziny. Tanya Valko opowiadała o książkach i swoich doświadczeniach oraz odpowiadała na pytania czytelniczek.

– Można by słuchać pani do rana – podsumowała jedna z uczestniczek spotkania.

W najbliższym wydaniu „WW” wywiad z pisarką, w którym opowie m.in. o sytuacji arabskich kobiet i mrocznej stronie Indonezji.

Pisarka podpisywała swoje książki

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

13:56 29-11-2019