Amelka wygrała bitwę, ale nadal toczy wojnę z chorobą

O zbiórce środków na leczenie 2-letniej Amelki Klatkiewicz, chorej na malformację tętniczo-żylną, pisaliśmy w ubiegłym roku. Akcję pomocy rozkręciła wówczas ciocia dziewczynki Marta Nowicka, wrześnianka od lat zaangażowana w ruch wolontariacki.

zdrowie 12:52 04-08-20170 0

Amelka cierpi na rzadką chorobę polegającą na nieprawidłowym połączeniu tętnic i żył. Groziła jej niewydolność narządów, amputacja, a w najgorszym przypadku śmierć. Ratunkiem były kosztowne operacje, które mogły być przeprowadzone w specjalistycznej klinice w Niemczech. Dzięki zbiórce pieniędzy udało się sfinansować kilka zabiegów tzw. embolizacji, czyli zamykania wadliwych naczyń krwionośnych. Operacje pozwoliły usunąć ogniska choroby – ta jednak jest podstępna i w organizmie dziewczynki zaczęły powstawać kolejne ogniska. Rokowania były poważne. Lekarze mówili nawet o konieczności przeprowadzania zabiegów co miesiąc. W ubiegłym tygodniu Amelka znów trafiła do kliniki w Monachium. Pobyt w szpitalu był dla małej i towarzyszącej jej rodziny huśtawką emocji – od rozpaczy, do łez radości i nadziei.

– W dniu przyjazdu odmówiono nam refundacji zabiegów i badań. Nie mamy możliwości uzyskania potrzebnych dokumentów od NFZ. Za leczenie musimy zapłacić samodzielnie, aż 20 tys. zł – mówi Marta Nowicka.

W środę Amelka przeszła kolejny zabieg embolizacji. – Po operacji dowiedzieliśmy się, że udało się zamknąć w ciele Amelki wadliwe naczynia, które zagrażały jej życiu. Pozostały te, które są na ten moment neutralne. To bardzo dobre wiadomości. W Monachium polały się łzy szczęścia. Oznacza to, że najbliższe miesiące Amelka spędzi żyjąc spokojnie – relacjonuje ciocia dziewczynki.

Rodzina dziewczynki nadal potrzebuje jednak pomocy. Za pół roku dziewczynka musi przejść ponowne badania kontrolne w niemieckiej klinice. Nikt nie wie, czy w przyszłości nie będą niezbędne kolejne zabiegi. Rodzina Amelki dziękuje wszystkim za dotychczasowe wpłaty i prosi o dalszą pomoc.

Środki na leczenie dziewczynki można wpłacać na konto:

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba”

Bank BZ WBK 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

tytułem: „565 pomoc w leczeniu Amelii Klatkiewicz”

wpłaty zagraniczne: PL 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374, swift code: WBKPPLPP.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

12:52 04-08-20170 0