Alarm antyterrorystyczny w całej Polsce na wizytę Trumpa

Od dzisiaj (28 sierpnia) do wtorku 3 września w całej Polsce (a więc również w powiecie wrzesińskim) obowiązują alarmy antyterrorystyczne ALFA i ALFA-CRP.

aktualności 15:08 28-08-20192 7

Alarm został wprowadzony z powodu zbliżającej się wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. Poinformowano o tym w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych ujętych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Przede wszystkim ma to być sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

„Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie, dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – informuje wydział prasowy MSWiA.

„Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń” – podało ministerstwo.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Dodajmy, że prezydent USA przyleci do Polski w weekend i weźmie udział w warszawskich uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzień później Donald Trump spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

W ostatnich tygodniach sporo mówiło się także o wizycie prezydenta Trumpa w pobliskiej wobec nas bazie wojskowej w Powidzu, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze. Jednak zanim ta nieoficjalna informacja została potwierdzona, została nieoficjalnie zdementowana. Najpewniej oznacza to, że wizyta w Powidzu była wstępnie planowana, ale ostatecznie nie znalazła się w harmonogramie. Przyczyną odwołania miały być „trudności logistyczne”.

Fot. www.whitehouse.gov

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:08 28-08-2019