Akcja-sterylizacja, czyli dziewczyny ruszają na pomoc kotom (i nie tylko)

Za pomysłem, jak pomóc zwierzętom z gminy Września stoją wrześnianki, którym los kotów, psów i innych milusińskich nie jest obojętny. Ze względu na swoje wykształcenie oraz wykonywane zawody wiedzą więcej niż by chciały o zwierzęcych nieszczęściach, ale jednocześnie wiedzą też, co robić, aby zapobiec przynajmniej części z nich. I głośno wołają: sterylizować.

społeczeństwo 18:59 20-09-2018 17

Inicjatorkami akcji są lek. wet. Magdalena Antosik (Centrum Weterynaryjne Września) oraz dwie technik weterynarii: Magdalena Kapatka (Gabinet weterynaryjny Aris) i Kamila Wiatr (Przychodnia weterynaryjna FoWet).

Tak naprawdę akcje są dwie. 

Pierwsza dopiero się rodzi, wspólnie z władzami gminy Września. Jej celem jest dofinansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji zwierząt domowych. W kilku punktach we Wrześni można podpisać petycję w tej sprawie.

Druga już ruszyła i jest ruchem całkowicie oddolnym. Na portalu zrzutka.pl uruchomiona została zbiórka środków na sterylizację kotów wolno żyjących z gminy Września (link do zbiórki TUTAJ). Każda osoba chętna do pomocy w łapaniu zwierząt i pooperacyjnej opieki nad nimi może skontaktować się poprzez profil na Facebooku „Akcja sterylizacja-Września i okolice” (znajdziecie go TUTAJ), aby ustalić plan zabiegów. Po rekonwalescencji koty powrócą na wolność. 

Więcej o samych akcjach, a także o tym, dlaczego należy sterylizować lub kastrować zwierzęta, także domowe, piszemy w jutrzejszym numerze „Wiadomości Wrzesińskich”.

Petycję do dofinansowanie do zabiegów w gminie Września można podpisać w następujących lokalizacjach:

❶ Centrum Weterynaryjne Września, ul. Słowackiego 7

❷ Gabinet weterynaryjny Aris, ul. Kilińskiego 13

❸ Biuro ogłoszeń „Wiadomości Wrzesińskich”, ul. Harcerska 19

❹ Jowita Studio Kosmetyczne, ul. Kościelna 12

❼ Studio La Visage Paulina Olejniczak, ul. Opieszyn 2/U5

Treść petycji:

My, niżej podpisani przedstawiciele prozwierzęcych środowisk, pracowników lecznic weterynaryjnych oraz sympatycy zwierząt z gminy Września, apelujemy o wprowadzenie w naszej gminie akcji popularyzującej oraz finansującej zabiegi kastracji i sterylizacji zwierząt domowych oraz wolno żyjących, w szczególności psów i kotów.

Wokół kastracji i sterylizacji wciąż krążą negatywne mity. Ludzie obawiają się o zdrowie swoich zwierząt albo wierzą np., że suka czy kotka powinny mieć młode choć raz w życiu. W efekcie dochodzi do nadmiernego rozmnażania zwierząt nierasowych i pomnażania problemu kociej i psiej bezdomności. Część tych zwierząt trafia później na ulicę. Psy lądują w schronisku, a koty pozostają na wolności, rozmnażając się w dalszym ciągu, często pomiędzy rodzeństwami, co powoduje u kolejnych miotów liczne wady genetyczne.

Akcje popularyzujące oraz finansujące zabiegi kastracji i sterylizacji mają miejsce w całej Polsce, m.in. w gminie Nekla. Mamy nadzieję, że w gminie Września, a więc w największej gminie naszego powiatu, doczekamy się podobnej akcji, nie pozostając w tyle za resztą kraju i nie oczekując, że problem zwierzęcej bezdomności sam się rozwiąże.

Apelujemy, aby:

* w budżecie gminy Września zabezpieczyć środki na talony na sterylizację i kastrację zwierząt domowych,

* w budżecie gminy Września zabezpieczyć środki na talony na sterylizację i kastrację kotów wolno żyjących oraz zapewnienie im warunków na rekonwalescencję przed wypuszczeniem na wolność,

* zorganizować akcję informacyjną na temat konieczności sterylizacji i kastracji zwierząt nierasowych, np. w postaci plakatów, prelekcji dla mieszkańców, pogadanek w szkołach.

Oczywistą korzyścią z takiej akcji będzie poprawa dobrostanu zwierząt w gminie Września, ale też np. zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt, a co za tym idzie – obciążenia schroniska dla zwierząt we Wrześni.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski   1

Anna Tess Gołębiowska

18:59 20-09-2018 17