Agrounia demaskuje nieudolność służb weterynaryjnych – blokada drogi pod Śremem

Wczoraj (1 marca) znaleziono martwego dzika na poboczu drogi wojewódzkiej 432 w Nochowie k. Śremu – 52 km od Wrześni. Istnieje podejrzenie, że padł z powodu ASF-u. Rolnicy z Agrounii zmusili służby weterynaryjne do prawidłowego działania.

aktualności 14:58 02-03-20204 17

Dzik przez trzy dni leżał przy drodze. Służby weterynaryjne pobrały krew pod kątem ASF – afrykańskiego pomoru świń, ale truchła nie posprzątały. Okazało się też, że badań nie zrobiono od ręki.

W związku z tym interweniowali rolnicy skupieni w Agrounii, którzy zablokowali drogę i wezwali służby weterynaryjne. Na własne oczy widzieli jak działa system, który ma rzekomo zapobiegać ASF.

– Na polecenie weterynarii przyjechała firma utylizacyjna zabrać padłego dzika z podejrzeniem ASF. Przyjechała jednak otwartym autem (pickup) które według przepisów nie nadaje się do tego rodzaju przewozu. Transport taki byłby zagrożeniem rozniesienia wirusa. Musieliśmy czekać kolejną godzinę aż przyjedzie auto zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – informuje Agrounia.

Blokada drogi wojewódzkiej 432 pod Śremem

– Wyniku badań jeszcze nie ma. Tylko pokazaliśmy nieudolność w działaniu weterynarii. Od piątku niezabezpieczony dzik leżał sobie na poboczu. A od nas rolników wymaga się Bóg wie czego w bioasekuracji – komentuje Michał Koszarek, koordynator Agrounii na powiat wrzesiński. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:58 02-03-2020