Agresja ucznia, strach dzieci. Niepokojące incydenty we wrzesińskiej dwójce

12-letni uczeń wrzesińskiej „dwójki” podczas pobytu w klasie stracił kontrolę nad emocjami. Rzucał krzesłami i przewracał ławki. Jedno z dzieci trafiło do szpitala.

oświata 16:34 28-03-201910 44

Karol (imię chłopca zostało zmienione) chodzi do V klasy w SSP nr 2 we Wrześni. Jest dzieckiem z ADHD, czyli nadpobudliwością psychoruchową. Mimo stałej opieki lekarza, pedagoga i psychologa szkolnego, nie zawsze radzi sobie z emocjami. Do konfliktów między nim a rówieśnikami dochodziło już wcześniej.

21 marca w szkole odbywały się luźne zajęcia z okazji pierwszego dnia wiosny. Przeprowadzano je na sali gimnastycznej. Krótko przed ich rozpoczęciem Karol poszedł do łazienki. Tam, wyraźnie czymś poruszony, zaczął wydzierać kolejne listki z rolki papieru toaletowego. Koledzy mówili mu żeby przestał, ale on nie reagował. Nadal rwał papier, a sterta wokół niego była coraz większa.

Zaniepokojone dzieci pobiegły po nauczycielkę. Ta uspokoiła Karola. Chłopiec wrócił do zajęć na sali gimnastycznej. Po ich zakończeniu, w drodze do sali lekcyjnej, doszło do przepychanki z innym uczniem V klasy. W Karolu znów buzowały silne emocje, był niespokojny. Gdy był już w klasie, prawdopodobnie po raz kolejny został zaczepiony przez któregoś z rówieśników.

Pomiędzy Karolem a wspomnianym chłopcem wywiązała się bójka. Trwała chwilę. Kiedy nauczycielka rozdzieliła nastolatków, Karol wpadł w szał.

– Syn mówił, że on rzucał krzesłami i przewracał ławki. Inne dzieci zaczęły krzyczeć. Przerażone płakały. Sytuacja była naprawdę niebezpieczna – mówi matka ucznia V klasy.

W całym zajściu ucierpiał chłopiec, który bił się z Karolem. Miał problemy z oddychaniem. Trafił na obserwację do wrzesińskiego szpitala.

Jakie były dalsze działania kadry szkolnej w tej kryzysowej sytuacji? Kto brał udział w kolejnym incydencie pod szkołą? Czego oczekują rodzice dzieci, które ucierpiały i były świadkami zdarzenia? Co na to dyrektorka „dwójki” Violetta Koszarek? Jakie wnioski wyciąga ze wszystkiego Elżbieta Tomczak, dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej we Wrześni? O tym wszystkim będzie można przeczytać w jutrzejszym wydaniu „WW”.

Dorota Tomaszewska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:34 28-03-2019