90-lecie Szkoły Mleczarskiej we Wrześni – ciąg dalszy relacji z obchodów

Choć absolwenci Szkoły Mleczarskiej we Wrześni już dawno rozjechali się po świecie, 90-lecie jej powstania chcieli świętować w mieście, w którym stały mury tej placówki. I choć szkoła została zlikwidowana 16 lat temu, na uroczystościach rocznicowych pojawiło się ponad 500 osób.

oświata 22:28 20-05-20192 1
– Szkoły nie ma, ale wy jesteście. Wy jesteście szkołą. Nosicie ją w sercach, zabraliście ją ze sobą do różnych zakątków Polski – mówił ks. Mirosław Kędzierski, dawny katecheta „mlecza”, który 11 maja odprawił wspomnieniową mszę świętą w parafii farnej. 
Mszę rocznicową odprawił ks. Mirosław Kędzierski, dawny katecheta Szkoły Mleczarskiej we Wrześni

Po nabożeństwie uczestnicy zjazdu przeszli wspólnie przez miasto w pochodzie prowadzonym przez Wrzesińską Orkiestrę Dętą. Ich celem był Pałac w Opieszynie, miejsce głównych uroczystości. Obszerną fotogalerię z samego przemarszu publikujemy tutaj. 

– Tadeusz Kotarbiński powiedział: przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości. I dzisiaj mamy potwierdzenie słów tego wielkiego polskiego filozofa. Muszę przyznać, że pomimo ogromnego entuzjazmu z faktu, że będziemy organizować zjazd „mlecza”, miałem jeszcze większe obawy, czy dojdzie on do skutku, czy uda się dotrzeć do absolwentów rozsianych po całym kraju i nie tylko, czy uda się ich namówić do przyjazdu do Wrześni, bo samej szkoły przecież nie ma. Szkoły nie ma już 16 lat! – mówił Marek Dyba, przewodniczący komitetu organizacyjnego, dawny wicedyrektor szkoły, jej absolwent z 1975 r., a obecnie dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej.
Marek Dyba, przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu. Po jego wystąpieniu sala odśpiewała głośne „Sto lat”
Na pierwszym planie Marek Dyba, na drugim – Eugeniusz Dobrucki, ostatni dyrektor Szkoły Mleczarskiej

W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Dionizy Jaśniewicz, burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny, prezes Krajowego Zarządu Stowarzyszenia Mleczarzy Klemens Ciesielski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Piotr Kandyba (absolwent z 1969 roku), wiceprezes zarządu Tewes Bis Rafał Andrzejewski, przewodniczący Rady Powiatu Wrzesińskiego Marek Przyjemski (absolwent z 1983 roku), przewodniczący Komisji Edukacji Rady Powiatu Wrzesińskiego Paweł Skrzypczak, prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Obornikach Jan Rzeszótka, członek zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Września Henryk Rewers, członek zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jarocinie Ryszard Filipiak, członek zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Środzie Wielkopolskiej Jacek Chudziński, naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji we Wrześni Artur Kubiak (absolwent z 1989 roku), dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Tomczak, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza Violetta Zdunowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 Maciej Mielczarek, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Damian Hoffmann i przewodniczący Rady Rodziców przy ZSTiO Fabian Stasiak, a także absolwenci Szkoły Mleczarskiej we Wrześni noszący tytuły profesorskie: Zygmunt Zander, Stefan Ziajka i Michał Ciajkowski.

Sztandarem dawnej szkoły opiekuje się dziś ZSTiO
Uczestnicy zjazdu z zainteresowaniem szukali się na zdjęciach
Zjazd był okazją do wielu wzruszających spotkań. Pierwszy z lewej Marek Przyjemski, absolwent z 1983 r., pierwsza z prawej najstarsza żyjąca nauczycielka Szkoły Mleczarskiej Halina Anioła
Do zebranych przemówił m.in. burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny

Aż 80 proc. uczestników zjazdu przyjechało na to spotkanie spoza Wrześni. Niektórzy aż zza oceanu. Rekordzista nie był we Wrześni 37 lat, a jednak nie potrafił opuścić 90. urodzin swojej dawnej szkoły. Uczestnicy zjazdu obchodzący 50- i 60-lecie ukończenia szkoły otrzymali listy gratulacyjne. Dla dawnych dyrektorów i wicedyrektorów starosta Dionizy Jaśniewicz przygotował prezenty – egzemplarze publikacji „200 lat powiatu wrzesińskiego”. Otrzymali je także najstarsi uczestnicy zjazdu. Byli to: najstarsza żyjąca nauczycielka Szkoły Mleczarskiej Halina Anioła, absolwentki z 1955 r. Teresa Ziembiewicz-Łuczak i Wiesława Jóźwiak-Hylak oraz absolwenci z 1956 r. Józef Łapkiewicz i Florian Karbowiak.

Marek Przyjemski asystujący swojej nauczycielce. Halina Anioła to najstarsza żyjąca nauczycielka Szkoły Mleczarskiej i jedna z najstarszych uczestniczek zjazdu

Teresa Ziembiewicz-Łuczak i Dionizy Jaśniewicz
Wiesława Jóźwiak-Hylak i Dionizy Jaśniewicz 
Józef Łapkiewicz i Dionizy Jaśniewicz
Florian Karbowiak i Dionizy Jaśniewicz
– Szanowni absolwenci, wiele was różni: wiek, poglądy, doświadczenia, przeżycia. Jesteście państwo jak gałęzie, liście i pędy rozrastające się w różnych kierunkach. Jednak jest coś, co was łączy: wszyscy wywodzicie się z tego samego pnia, z wrzesińskiej Szkoły Mleczarskiej. Bez względu na to, gdzie mieszkacie, na zawsze pozostaniecie społecznością szkolną – zwracał się do zgromadzonych Damian Hoffmann, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, czyli placówki, która przejęła tradycje „mlecza” i która opiekuje się sztandarem nieistniejącej już szkoły.
Na pierwszym planie Damian Hoffmann, dyrektor ZSTiO, czyli szkoły, która opiekuje się sztandarek Szkoły Mleczarskiej. Na drugim planie Tomasz Dziama, pierwszy dyrektor Szkoły Mleczarskiej
Zdzisław Gizelski i Dionizy Jaśniewicz

Wśród osób, które związały swoje życie ze Szkołą Mleczarską, był Zdzisław Gizelski, dyrektor placówki w latach 1991–1997. 

– Miałem zaszczyt służyć tej szkole przez 35 lat, to jest ponad 45 proc. czasu istnienia szkoły, a jeśli dołożę do tego tę ćwiartkę etatu na emeryturze, to ponad 50 proc. czasu jej istnienia. Zaczynałem jako 14-letni uczeń technikum mleczarskiego w 1956 r. Ciekawostką jest to, że utworzono wtedy dwie pierwsze klasy, w każdej było 40 uczniów i w każdej tylko jeden uczeń był z Wrześni. W klasie A tym uczniem był Stasiu Szejn, a w klasie B Zdzisiu Gizelski. Ukończyło nas w 1961 r. 17 uczniów z klasy A i 18 z klasy B, a więc selekcja była bardzo duża.

Wśród gości, którzy pojawili się na uroczystościach, był Prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy, Klemens Ciesielski.

– To 500-osobowe oddolne zgromadzenie jest dowodem silnej więzi łączącej byłych uczniów ze szkołą, której już od 16 lat nie ma, ale która wykształciła znakomitych fachowców, którym zawdzięczamy dzisiejsze oblicze polskiego mleczarstwa. Jakie to oblicze? Doszusowujemy do poziomu światowego, a przy tym zachowujemy polski kapitał i polską spółdzielczość. Trzeba podkreślić, że szkoła powstała jako rezultat organicznej pracy wielu pokoleń Wielkopolan. Mieliście szczęście do wspaniałych wykładowców, którzy nie tylko przekazywali wiedzę zawodową, ale też kształtowali w was misję społecznikowską, tak przydaną w kontaktach z właścicielem spółdzielni mleczarskiej, polskim rolnikiem – chwalił Ciesielski. 

Po czym podkreślił, że choć nie jest absolwentem „mlecza”, należy do sympatyków szkoły. Będąc pod wrażeniem pracy organizatorów zjazdu, zaproponował im powołanie krajowego stowarzyszenia absolwentów szkoły na wzór takich stowarzyszeń działających w licznych krajach Europy Zachodniej.

Klemens Ciesielski, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy
Dyrektorki i dyrektorzy placówek zarządzanych przez powiat przygotowali prezent dla Marka Dyby; na zdjęciu z Violettą Zdunowską i Elżbietą Tomczak

W czasie spotkania nie zabrakło oczywiście wspomnień absolwentów, a wspólne zdjęcie uczestników zjazdu trzeba było wykonać z wysięgnika, gdyż objęcie wszystkich z poziomu ziemi okazało się nierealne.

Profesor Michał Ciałkowski
Przemysław Oziemkowski
Do wspólnego zdjęcia absolwenci płynęli istną rzeką ludzi
Objęcie takiej grupy to prawdziwa sztuka
Była to też okazja do zdjęć w mniejszym gronie
Była to też okazja do zdjęć w mniejszym gronie

Nie zabrakło i części artystycznej. Najpierw w komediowej interpretacji szkolnych lektur wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przygotowywani przez Izabelę Zygmunt, a później duet akordeonistów pod opieką Kazimiery Dłucik. Recital przygotował także absolwent Szkoły Mleczarskiej we Wrześni Sławomir Chryniewicz. Całą uroczystość prowadzili Anna Głowacka i Janusz Rogowski.

Jurko Bohun i Helena Kurcewiczówna
Uczniowie ZSTiO zaśpiewali m.in. „Dumkę na dwa serca”
Uczniowie skupili się na literackich obliczach miłości
Tadeusz Soplica i Telimena
Stanisław Wokulski
Romeo i Julia w scenie balkonowym; w Julię zgodnie z wymogami teatru elżbietańskiego wcielił się mężczyzna

Kazimiera Dłucik i jej akordeoniści
Sławomir Chryniewicz przygotował recital dla swoich kolegów i koleżanek ze szkoły

Po apelu w Pałacu na Opieszynie mleczarze udali się do ZSTiO, gdzie nie tylko mogli porozmawiać w węższym gronie dawnych klas lub roczników, ale też podziwiać wystawy przygotowane ze zgromadzonych pamiątek, przeglądać dawne szkolne kroniki i degustować polskie wyroby mleczarskie. Finałem spotkania był bal absolwenta. Już teraz możemy podejrzewać, że za 10 lat jego uczestnicy wrócą do Wrześni, świętować w jeszcze bardziej hucznych warunkach.

W ZSTiO była okazja do spotkań klasowych i rocznikowych
Zjazd był też okazją do spotkań w mniejszym, klasowym gronie
W ZSTiO była okazja do spotkań klasowych i rocznikowych
W ZSTiO była okazja do spotkań klasowych i rocznikowych
W ZSTiO była okazja do spotkań klasowych i rocznikowych

W ZSTiO była okazja do spotkań klasowych i rocznikowych
W ZSTiO była okazja do spotkań klasowych i rocznikowych
W ZSTiO zaprezentowana została wystawa „Ta nasza młodość”
W ZSTiO zaprezentowana została wystawa „Ta nasza młodość”
W ZSTiO zaprezentowana została wystawa „Ta nasza młodość”
W ZSTiO zaprezentowana została wystawa „Ta nasza młodość”
Zjazd był okazją do degustacji wyrobów mleczarskich
Zjazd był okazją do degustacji wyrobów mleczarskich
Zjazd był okazją do degustacji wyrobów mleczarskich
Zjazd był okazją do degustacji wyrobów mleczarskich

***

Obszerna fotorelacja ze zjazdu:

***

Dyrektorzy Szkoły Mleczarskiej we Wrześni:

Tomasz Działa (1929-1937)

Hugo Katzer (1938-1939)

Antoni Bal (1945-1956)

Tadeusz Dobrusiewicz (1956-1969)

Tadeusz Alankiewicz (1969–1991)

Zdzisław Gizelski (1991-1997)

Eugeniusz Dobrucki (1997–2000)

***

Historia Szkoły Mleczarskiej we Wrześni w pigułce

Jeszcze zanim 90 lat temu powstała Szkoła Mleczarska we Wrześni, w 1897 r. przy niemieckiej mleczarni otwarto Instytut Mleczarski. Prowadzono w nim roczne kursy dla pracowników zakładów mleczarskich. Samą szkołę, drugą w kraju, otworzył oficjalnie 25 maja 1929 r. prezydent Ignacy Mościcki. O wyborze lokalizacji zadecydowały tradycje szkoleniowe oraz przychylne stanowisko władz miejskich, które za darmo ofiarowały grunt pod budowę oraz zwolniły placówkę od opłat za prąd i wodę. Wraz z otwarciem szkoły nastąpił rozruch samej mleczarni. Pierwszym kierownikiem szkoły był prof. Tomasz Działa. W 1938 r. zastąpił go Hugo Katzer, zamordowany później w Katyniu. Bombardowania z 1939 r. ominęły szkołę i mleczarnię, a w czasie wojny Niemcy prowadzili na ich terenie badania mleka dla całej Wielkopolski oraz kursy mleczarskie dla inwalidów wojennych. W 1945 r. Niemcy wywieźli z Wrześni większość sprzętu laboratoryjnego.

Pierwszym po wojennym dyrektorem został Antoni Bal, który doposażył szkołę, laboratorium, internat i stołówkę. W 1956 r. zastąpił go Tadeusz Dobrusiewicz, który rozpoczął swoją kadencję nawiązaniem współpracy ze szkołą mleczarską w Kroměřížu w Czechach. W latach 1969–1991 dyrektorem był Tadeusz Alankiewicz, który zadbał o gruntowny remont internatu szkoły. W czasie kadencji Zdzisława Gizelskiego (1991–1997) po wstało Centrum Kształcenia Kadr Mleczarskich. W 1994 r. uroczyście otworzył je książę Kentu Edward Windsor wraz z wojewodą poznańskim Włodzimierzem Łęckim. Prowadzony tam dwuletni kurs dla średnich kadr mleczarskich zapewniał certyfikaty Uniwersytetu Trent w Nottingham honorowane w całej Unii Europejskiej. Ostatnim dyrektorem Szkoły Mleczarskiej był Eugeniusz Dobrucki (1997–2000).

Szkołę rozwiązano w 2003 r. po 74 latach istnienia, decyzją Rady Powiatu Wrzesińskiego, a działające w ramach „mlecza” kierunki włączono do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Jako dyrektor ZSTiO za połączenie placówek odpowiadał Włodzimierz Wawrzyniak.

Centrum Kształcenia Kadr Mleczarskich przekształcono w Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. W jego ramach działa odtworzona pracownia przetwórstwa mleczarskiego. Wciąż organizowane są w niej kursy dla pracowników zakładów mleczarskich, m. in. na maślarza, serowara, twarożkarza czy operatora maszyn pakujących. Ponadto korzysta z niej młodzież z Wysokiego Mazowieckiego przygotowująca się do egzaminów zawodowych.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

22:28 20-05-2019