80. rocznica Zbrodni Katyńskiej – wykład i wystawa IPN-u w Kołaczkowie

5 marca w pałacu Reymonta w Kołaczkowie Marcin Podemski z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu wygłosił wykład na temat zbrodni katyńskiej z 1940. W ten sposób uczczono 80. rocznicę sowieckiego mordu na polskiej inteligencji i oficerach.

kultura 13:39 06-03-20201 4

– Decyzja z 5 marca 1940 dotyczyła nie tylko Polaków ulokowanych w trzech specjalnych obozach (Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków – przyp.red) , ale także Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na naszych kresach wschodnich – w większych miastach Równem, Tarnopolu, Grodnie, Brześciu, gdzie przetrzymywali lokalną elitę – nauczycieli, lekarzy, samorządowców. To kolejne ponad 7 tysięcy osób. A więc to, co określamy wspólnym terminem zbrodni katyńskiej, to zarówno mord dokonany na oficerach ze specjalnych obozów, jak i na elicie przetrzymywanej w więzieniach NKWD, łącznie to ok. 22 tysiące osób – mówił Marcin Podemski z IPN w Poznaniu.

Po prelekcji wywiązała się ciekawa dyskusja pytano m.in.: o to co teraz mówi się w Rosji o zbrodni katyńskiej, o tzw. ukraińską listę pomordowanych. Pan Stanisław Dębicki wspomniał o pomordowanych mieszkańcach gminy – Tadeuszu Hernesie i Antonim Śmigielskim. 

Na sali obecna była rodzina Franciszka Pietrygi, także zamordowanego w Katyniu. Z kolei pan Zbigniew Królikowski przedstawił kilka okolicznościowych wierszy na temat zbrodni katyńskiej. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób. Z tej okazji przygotowana została okolicznościowa wystawa, którą w GOK-u będzie można oglądać jeszcze przez kilka dni. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:39 06-03-2020