500+ dla wrzesińskich kamienic!

To tylko myślowy skrót oznaczający ewentualny „program mobilizacyjny”, który mógłby uczynić z Wrześni perełkę dawnej mieszczańskiej architektury.

Moim zdaniem 13:25 25-01-20190 9

Inspiracja wydaje się być prosta: od pewnego czasu władze malowniczego miasteczka na Sycylii, za równowartość 1 euro, wystawiają na sprzedaż domy; warunek jest tylko jeden – nabywca przyjmuje na siebie obowiązek szybkiego przywrócenia budynkowi stanu dawnej świetności.

A co to ma wspólnego z Wrześnią? Nie wszystkie zwrócone właścicielom kamienice mogą doczekać się remontów. Powody bywają różne, ale skutkiem tego wiele jeszcze miejsc w centrum zieje obskurnością. Cóż by się stało złego, gdyby miasto zawarło układ z właścicielem, na mocy którego byłby on przez dłuższy czas zwolniony z podatku od nieruchomości, a w zamian – w krótkim czasie – dokonałby remontu, dzięki któremu „blask ulicy” byłby pełen.

Ktoś spyta: czy to sprawiedliwe wobec tych, którzy renowacji dokonali wcześniej? Hmmm, sprawiedliwe... A czy np. reforma emerytalna była sprawiedliwa? Niech to nie brzmi cynicznie, ale zawsze ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś. Śniąc o „perełce”...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:25 25-01-2019