5 podstawowych różnic między amerykańskim i polskim systemem edukacji

Przeprowadziliśmy analizę porównawczą dwóch systemów edukacyjnych i zidentyfikowaliśmy 5 podstawowych różnic między nimi.

oświata 13:53 22-07-20202 0

W USA struktura instytucji edukacyjnych jest zupełnie inna niż w Polsce, a program edukacyjny jest zorganizowany inaczej. Istnieją tam bowiem szkoły wyższe i uniwersytety, w których studenci wybierają przedmioty, na które chcą uczęszczać w ramach programu nauczania. Istnieją również tradycje studenckie, które są głęboko zintegrowane z metodologią edukacyjną, a zatem mają duży wpływ na proces studiowania.

Przeprowadziliśmy analizę porównawczą dwóch systemów edukacyjnych i zidentyfikowaliśmy 5 podstawowych różnic między nimi. Nasz materiał będzie szczególnie przydatny dla tych, którzy tylko zastanawiają się nad opcją studiowania w USA.

Podstawowa struktura uniwersytetów amerykańskich

W amerykańskiej strukturze szkolnictwa wyższego istnieje wyraźny podział na koledże i uniwersytety. Kończąc studia w koledżu, można uzyskać tylko tytuł licencjata, uniwersytety mają kompletny program nauczania zawierający:

 • undergraduate – program licencjacki,
 • graduate – studia magisterskie i studia biznesowe MBA;
 • postgraduate – trzeci etap edukacji, analog studiów doktoranckich.
 • Pomimo faktu, że koledże oferują tylko stopień licencjacki, edukacja ta jest uważana za bardzo prestiżową i o wysokiej jakości. Aby się do nich dostać, kandydat z Polski często musi ukończyć roczny program Fundation w celu dostosowania swojej wiedzy.

  3 cechy systemu edukacji w USA

  Teraz przeanalizujemy trzy wyraźne cechy amerykańskiego systemu edukacji:

  1. w USA nie ma programu ogólnokrajowego wykształcenia. Istnieje jednak zestaw obowiązkowych wykładów i seminariów, a resztę przedmiotów każdy student wybiera według własnego uznania;

  2. na amerykańskich uczelniach istnieje prawdziwy kult sportu. Każda szkoła ma własną drużynę piłkarską, grupę cheerleadingu, specjalne stypendia sportowe, aby przyciągnąć utalentowanych graczy, oraz stosuje praktykę pomagania im w programie nauczania.

  3. połowa godzin programu edukacyjnego w Stanach Zjednoczonych poświęcona jest na samodzielną pracę studenta.

  Najpopularniejszym twórczym zadaniem do samokształcenia jest napisanie esejów. Jest to dość trudne zadanie, ponieważ przed napisaniem należy przeprowadzić dokładną analizę problemu i podać odpowiednie argumenty. Takie badania są czasochłonne, a studenci (zwłaszcza ci, którzy grają w szkolnych drużynach sportowych) muszą szukać kompromisu.

  Kompromisem tym jest korzystanie z usług specjalnych stron internetowych, na przykład masterpapers.com, gdzie można znaleźć wykwalifikowanego autora, który napisze esej w odpowiednim czasie i z gwarancją jakości. Jest to rodzaj pójścia „na skróty”, który pomaga w bardziej racjonalny sposób zarządzać czasem wolnym.

  Ile kosztuje studiowanie w Stanach Zjednoczonych?

  Wreszcie dochodzimy do ostatniej, bardzo ważnej różnicy – kosztów studiowania. W Stanach Zjednoczonych studia licencjackie kosztują średnio 15-20 tysięcy dolarów rocznie i trwają 3-4 lata. Kolejne 20–40 tysięcy dolarów i dwa lata życia trzeba będzie spędzić na studiach magisterskich.

  Kwoty te, nawet dla Amerykanów, są dość duże i absolutnie nieporównywalne z kosztami studiowania w Polsce, gdzie czesne na prestiżowych uniwersytetach rzadko przekracza 2 tysiące dolarów rocznie. Z drugiej strony kosztowna edukacja w Stanach Zjednoczonych motywuje studentów do zostania wysoko wykwalifikowanymi specjalistami o ambitnych planach. Innymi słowy, amerykańska edukacja jest bardzo konkretnym przykładem tego, że czasami cena i wartość jednak nie są zbyt daleko od siebie.

  Artykuł partnerski

  Wwinfo profile thumb

  Patrycja Przybylska

  13:53 22-07-2020