36 osób zadeklarowało chęć pomocy genetycznemu bliźniakowi. Podsumowanie akcji „Do jednej bramki z Zuzą”

Zuza spod Bydgoszczy była bohaterką dzisiejszej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. 

zdrowie 19:45 24-11-20191 0

Przez siedem godzin (od 12.00 do 19.00) w Galerii Karuzela na stanowisku Fundacji DKMS można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Finalnie do bazy trafiło 36 nowych osób.

– Dużo osób było zainteresowanych, aczkolwiek nie wszystkie mogły się rejestrować. Zgłosiło się wiele osób powyżej 55. roku życia, które niestety się nie kwalifikują – wyjaśniała Julita Kozłowska-Plewa z Fundacji DKMS. – Młodzi brali ulotki, ale informowali, że muszą się zastanowić. Niektórzy wręcz uciekali. Było widać, że nie wiedzieli, jak to wszystko wygląda, myśleli, że komórki macierzyste pobiera się z kręgosłupa. Ale były też osoby, do których podeszłyśmy z ulotkami i które zdecydowały się zarejestrować od razu, były osoby, które przyjechały do Karuzeli specjalnie po to, by się zarejestrować, np. z Witkowa czy z Niechanowa, co nas cieszy. Przychodziły się zarejestrować też całe rodziny, które np. zetknęły się z ciężką chorobą wśród bliskich.

W 80 procentach przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, zaś sam szpik jest pobierany z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.

Ankieta

Czy jesteś zarejestrowany/a jako potencjalny dawca szpiku?

Bohaterką dzisiejszej akcji była Zuza.

Mam na imię Zuzia i mam 13 lat. Wraz z rodziną oraz moim kochanym psem o imieniu Mailo mieszkam w miejscowości Annowo, oddalonej 20 km od Bydgoszczy. Dotychczas żyłam jak normalna nastolatka, jednak w czerwcu wszystko się zmieniło. Dowiedziałam się, że choruję na aplazję szpiku kostnego, która wymaga przeszczepienia szpiku. Uczęszczam do 8 klasy szkoły podstawowej. Największą moją pasją jest piłka ręczna i na tym głównie skupiam swoją pracę. Moim autorytetem jest reprezentantna Polski w piłce ręcznej – Kinga Grzyb. Poza sportem uwielbiam spędzać czas z moją rodziną, przyjaciółmi, moim psem oraz czytać sportowe biografie. Jak dorosnę, chciałabym zostać zawodową piłkarką ręczną. Pomóż mi spełnić to marzenie. Może to Ty zostaniesz dawcą szpiku lub komórek macierzystych i dasz mi lub innym szansę na nowe życie. Wystarczy poświęcić krótką chwilę, aby pozwolić się innym cieszyć. Przyjdź i zarejestruj się!
Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

19:45 24-11-2019