200 lat historii w jednym tomie. Jubileuszowa publikacja powiatu trafiła do rąk czytelników

Siedmiu regionalistów podsumowało historię powiatu wrzesińskiego. Efektem ich współpracy jest jubileuszowa publikacja, która swoją premierę miała 9 października w auli LO im. Sienkiewicza.

kultura 20:58 09-10-2018 5

„200 lat powiatu wrzesińskiego. Historia i współczesność” to gruby, solidnie wydany tom liczący ponad 400 stron. 

– Tę książkę ze względu na rozmiar trudno czytać „do poduszki”– żartował Marian Torzewski, historyk, pod którego kierownictwem pracował zespół autorów.

Rozległy jest także zakres tematów poruszanych w książce. Są rozdziały o archeologii, rodach ziemiańskich, najważniejszych lokalnych przedsiębiorstwach, sporcie, filmie, teatrze i muzeach.

Wraz z Marianem Torzewskim publikację tworzyli Filip Biernat, Michał Brzostowicz, Robert Czerniak, Sebastian Mazurkiewicz, Leszek Nowacki oraz Roman Nowaczyk. 

Pomysł wyszedł od Leszka Nowackiego, nauczyciela, dziennikarza „Wiadomości Wrzesińskich" i wielkiego pasjonata historii, który bardzo chciał, żeby publikacja miała charakter multimedialny i składała się w dużej mierze z fotografii.

Po wielu dyskusjach zadecydowano się jednak na formę leksykonu, który „w pigułce”prezentuje rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy regionu. 

Z okazji premiery zorganizowano spotkanie, podczas którego można było porozmawiać z autorami. Frekwencja była bardzo wysoka - licealna aula wypełniła się po brzegi.

Publikację można kupić w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wrześni. Kosztuje 100 zł.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

20:58 09-10-2018 5