Tłumy wrześnian na ulicach. Świętowaliśmy początek drugiego stulecia niepodległości

Chorągiewki, flagi i sztandary – łącznie setki ich powiewały w czasie przemarszu ulicami Wrześni, w czasie którego mieszkańcy okolicy postanowili uczcić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 

aktualności 23:55 11-11-20191 12

Po mszy świętej w kościele farnym mieszkańcy zebrali się na ul. Jana Pawła II, skąd wyruszyli pod Pomnik 68 Pułku Piechoty. Na czele kolumny stanęła tradycyjnie Wrzesińska Orkiestra Dęta wraz z Mażoretkami. W pochodzie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych i służby mundurowe. Harcerze nieśli gigantyczną flagę, a za nimi maszerowały zuszki powiewające chorągiewkami. Nie zabrakło przedstawicieli placówek oświatowych i kulturalnych czy organizacji społecznych, a także tłumu wrześnian.

Pochód prowadziła Wrzesińska Orkiestra Dęta
Uroczystość uświetniły liczne poczty sztandarowe
Reprezentanci służb mundurowych
Harcerze maszerowali z gigantyczną flagą

Na wielu piersiach można było zauważyć piękne, biało-czerwone kotyliony, a w dłoniach – wspomniane wcześniej chorągiewki. Przed nabożeństwem oraz po nim te akcesoria rozdawały harcerki, a więc nawet osoby, które nie dysponowały własnymi patriotycznymi gadżetami, mogły prezentować w czasie przemarszu czerwień i biel.

Harcerki rozdawały chorągiewki i patriotyczne kotyliony
Przed Pomnikiem 68 Pułku Piechoty zgromadziły się tłumy

Uroczystość pod Pomnikiem 68 Pułku Piechoty prowadził  Bolesław Święciochowski, regionalista i prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego.

– Dziś, 11 listopada 2019 roku, nadszedł moment, kiedy Rzeczpospolita Polska świętuje początek drugiego stulecia odzyskania niepodległości po mrocznej niewoli zaborczej trwającej od końca XVIII wieku – oznajmił. – Jesienią 1918 roku ówczesne pokolenie Polaków potrafiło pomyślnie zbilansować rachunek zysków i strat walki zbrojnej i biernego oporu przeciw państwom zaborczym. Na dzień 11 listopada 1918 roku, dzień zawieszenia broni na froncie zachodnim, kiedy zaborcze Niemcy i Austria uznały swą klęskę w pierwszej wojnie światowej, a Rosja pogrążona była w wojnie domowej, Polacy byli przygotowani. Polska powstała, by żyć, jak głosiła jedna z pieśni patriotycznych. Powstała z niebytu. Niepodległa Polska musiała od razu zmierzyć się z niechęcią i wrogością wielu przeciwników. Obronę jej istnienia w następnych latach zawdzięczamy legionistom Józefa Piłsudskiego, Powstańcom Wielkopolskim, Śląskim, armii Józefa Hallera, oddziałom Wojska Polskiego, oddziałom ochotniczym oraz wielostronnej pomocy ludności cywilnej. Wśród twórców i obrońców niepodległej Polski nie zabrakło mieszkańców Wrześni, ziemi wrzesińskiej i Wielkopolski. Gromadząc się przed Pomnikiem 68 Pułku Piechoty, wyrażamy podziękowanie i hołd bohaterskim Polakom sprzed stu lat i następnych dziesięcioleci, za ich dzieło, jakim stała się wolna i niepodległa Polska. 
Wrzesińscy kombatanci są zawsze obecni na uroczystościach patriotycznych
Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę honorowały liczne poczty sztandarowe
Uroczystość prowadził Bolesław Święciochowski

Pod pomnikiem delegacje władz i organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Pierwszy bukiet pochodził od kombatantów.

Halina Kotyk składa wiązankę pod pomnikiem
Wśród delegacji znaleźli się też młodzi wrześnianie i wrześnianki

Bracia kurkowi uczcili 11 listopada wystrzałem armatnim, a na zakończenie uroczystości zebrani odśpiewali Rotę. 

Bracia kurkowi potrafią huknąć

Ostatnim akcentem było wspólne pozowanie do pamiątkowego zdjęcia.

Pamiątkowa fotografia

Święto Niepodległości to święto dla całej rodziny
Takie uroczystości budują poczucie wspólnoty

Więcej zdjęć prezentujemy w galerii poniżej.

Oczywiście uroczystość pod pomnikiem nie była jedynym przejawem świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. W kinie Trójka odbyła się premiera filmu „Słodka niepodległość”,  a w LOK-u – Otwarte Zawody Strzeleckie Powiatu Wrzesińskiego. 16 listopada natomiast chór Camerata zaprasza na tradycyjne śpiewanki. 

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

23:55 11-11-2019