A+ A A-

Pamiętajmy o Powstaniu

piątek, 23.12.2016, 11:11

Za kilka dni obchodzimy 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – świetnie przygotowanego, szybko rozegranego i zakończonego sukcesem. 

Wielkopolanie nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Naród kształtowano poprzez pracę organiczną, przygotowując go do zbrojnego zrywu. Krzewiono kulturę, patriotyzm i gospodarność. Zwycięskie powstanie na swój sposób stało się „mitem założycielskim” nowoczesnej, dwudziestowiecznej Wielkopolski, dlatego nadal winniśmy o nim pamiętać. 

Z pewnym niepokojem przyjąłem informację, że w nowej podstawie programowej nauczania historii w szkole podstawowej brak jest wyraźnego zaakcentowania czynu naszych przodków. Mam nadzieję, że ten błąd zostanie szybko naprawiony, a powstanie nie stanie się ofiarą reformy systemu edukacji i partyjnych przepychanek. 

Wystarczy już, że oficjalne obchody rocznicowe zostały rozbite na te organizowane przez marszałka województwa wielkopolskiego w Poznaniu i na te organizowane przez wojewodę wielkopolskiego w Lesznie. Czy Powstanie Wielkopolskie też musi dzielić? 

Akradiusz Sobczak
członek stowarzyszenia Projekt Września

 

Społeczności

Wydawca portalu

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.