A+ A A-

Gratuluję Nekli

piątek, 16.12.2016, 12:22

Frekwencja na referendum w Nekli przerosła moje najśmielsze oczekiwania – widziałam to bardzo czarno. Było więc dla mnie ogromnym zaskoczeniem to, że tak dużo osób poszło głosować. 

Jest to powód do radości i ewenement na skalę kraju – bo jak pokazują dane socjologiczne, w tego rodzaju referendach zazwyczaj frekwencja jest zbyt niska, by były ważne. Na www.referendumlokalne.pl widać, że na 30 referendów, które odbyły się w roku 2016 w Polsce (wszystkie odwoławcze), tylko trzy były ważne. 

Frekwencja pokazuje więc, że jednak mamy społeczność w naszej gminie, która jest aktywna, potrafi się zmobilizować i działać, agitując i uruchamiając siły. Jest to ogromny potencjał, który warto wykorzystać. 

Gratuluję wszystkim, szczególnie tym, dla których wynik referendum jest pomyślny. Godne podziwu jest także obywatelskie zaangażowanie kreatywne: banery, które pojawiły się w Nekli czy też auta, które jeździły po mieście, są nowatorskimi formami społecznego zaangażowania. To najbardziej nowoczesne sposoby uczestnictwa w społeczności lokalnej. Gratuluję pomysłowości i oby się ona nadal rozwijała.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Społeczności

Wydawca portalu

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.