A+ A A-

Dostawcy części na budowie VW (wideo/galeria)

wtorek, 12.04.2016, 15:48

Kilkudziesięciu dostawców Volkswagena z całej Europy w zeszła środę wzięło udział w konferencji w zakładzie Craftera w Białężycach.– Takie konferencje to dla nas najlepsza forma wymiany doświadczeń – mówi Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. – To dla nas ważne tym bardziej teraz, na kilka miesięcy przed uruchomieniem produkcji. Będzie czas na ewentualne dodatkowe uzgodnienia czy wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią współpracę zarówno nam, jak i dostawcom – dodaje.

Z kolei Jörn Hasenfuss, członek zarządu marki Volkswagen Samochody Użytkowe ds. zakupów, podkreślał, że ważna jest stała wymiana doświadczeń: – Szczególnie w aktualnej fazie projektowej, gdyż wspólnie zobowiązani jesteśmy do utrzymywania najwyższej jakości oferowanych produktów – mówi J. Hasenfuss. 

Volkswagen Poznań także przy realizacji projektu Crafter stawia na rozwój krajowych dostawców, tworząc tym samym nowe miejsca pracy. – Każde nowe miejsce pracy przy produkcji samochodów daje trzy do czterech nowych miejsc pracy u bezpośrednich i pośrednich dostawców – tłumaczy Magdalena Marańda, kierownik działu zakupów Volkswagen Poznań. 

I takie miejsca powstają też wokół wrzesińskiej fabryki Volkswagena. Jak podkreślała Marańda, w ślad za Volkswagenem przyszli inni inwestorzy. – Gestamp, producent blach, rozbudowuje fabrykę. Tuż za naszą fabryką produkcję siedzeń uruchamia niemiecki Sitech. W Białężycach powstał zakład Bentelera, który będzie dostarczał półosie dla Craftera – wymieniała kierownik działu zakupów. 

Dodajmy, że w Gnieźnie fabrykę wybudował Kirchoff. W tej chwili około 40 proc. obrotu dla części bezpośrednio produkcyjnych, czyli tych, które znajdują się w gotowym samochodzie, generowane jest właśnie przez polskich dostawców. Fabryka na stałe współpracuje z ponad 90 polskimi firmami. Liczba ta zwiększyła się dzięki dostawcom do nowego modelu Crafter, który jeszcze w tym roku zjedzie z taśmy montażowej nowej fabryki w Białężycach pod Wrześnią.

– Nadal poszukujemy nowych producentów części bezpośrednio produkcyjnych, którzy mogliby stać się dostawcami Volkswagena – dodała Marańda. 

Jak nas poinformował Ralf Nitzschke, dyrektor wrzesińskiego zakładu, nowy Crafter oficjalnie zostanie zaprezentowany we wrześniu na targach motoryzacyjnych w Hannowerze. Zaraz potem dziennikarze zobaczą go na specjalnym pokazie w fabryce w Białężycach. 

Jednak goście obecni na środowym szkoleniu już teraz mogli zobaczyć nowe auto. A przynajmniej jego zarys, ponieważ niemal cały złożony Crafter był zamaskowany. I tylko tyle. Żadnych zdjęć, żadnego nagrywania. Wszystko przez tzw. tajemnicę produktu. Co więcej, wszyscy goście przy wejściu musieli podpisać specjalną klauzulę poufności, a także zostawić w depozycie telefony komórkowe. 

– Taka sama procedura dotyczy pracowników. To nie pierwszy taki projekt, kiedy wprowadzamy nowy model na rynek. Mamy doświadczenie w zachowaniu tajemnicy. Ufam moim pracownikom – zapewniał nas Nitzschke. (tom)

Galeria - kliknij i obejrzyj

Ostatnio zmieniany wtorek, 12.04.2016, 16:03

Społeczności

Wydawca portalu

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.