A+ A A-

To już dwa lata z Volkswagenem (galeria)

niedziela, 27.03.2016, 15:09
Pamiątka z konferencji w 2014 roku Pamiątka z konferencji w 2014 roku  

W piątek 18 marca minęły dwa lata od ogłoszenia decyzji o lokalizacji nowej fabryki samochodów użytkowych marki Volkswagen.Była dokładnie godzina 11.08, 18 marca, kiedy w centrum konferencyjnym Volkswagen Poznań dr Leif Östling, członek zarządu Volkswagen AG do spraw samochodów użytkowych, powiedział: – Dziś jest nam niezmiernie miło ogłosić, że produkcja nowej generacji Craftera, opracowanego w 100 proc. przez Volkswagena, będzie prowadzona w nowym zakładzie we Wrześni – pisały 21 marca 2014 roku „Wiadomości Wrzesińskie”. 

Co się zmieniło od tego czasu? – Obecnie trwa wyposażanie całej fabryki w urządzenia produkcyjne – mówi Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań. – Mamy już dokonane pierwsze odbiory techniczne, a personel zakładu, prawie 1300 osób, przechodzi szkolenia. Pracownicy zgodnie z planem przeprowadzili się z tymczasowych kontenerów do docelowych biur. Na ukończeniu jest budowa parkingów i wewnętrznych dróg dojazdowych. Wszystko przebiega zgodnie z planem. 

Przypomnijmy, że pod budowę fabryki zakupiono grunt o powierzchni 220 hektarów. Jednak obecnie nowa fabryka zajmuje tylko połowę tego obszaru. – Mamy więc bardzo dużo miejsca na ewentualną rozbudowę w przyszłości, co pokazuje nadzieje i oczekiwania, jakie łączymy z tym obiektem – mówi Ralf Nitzschke, dyrektor podwrzesińskiego zakładu. 

Od momentu wbicia pierwszej łopaty do zakończenia prawie całej budowy upłynęło około 12 miesięcy intensywnych prac budowlanych. W szczytowym okresie na budowie fabryki Volkswagena Craftera w Białężycach pracowało około 3500 pracowników firm budowlanych. Do tej pory szkolenia z zakresu BHP przeszło już blisko 19 tysięcy osób.

Crafter będzie produkowany w oparciu o najwyższe standardy, które obowiązują na liniach produkcyjnych. Na przykład spawalnia we wrzesińskim zakładzie będzie zautomatyzowana na poziomie 65-70 proc. Jest to konieczne, ponieważ rozmiar i złożoność Craftera wymagają jeszcze większej precyzji i zautomatyzowania procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności, z jaką samochód jest produkowany. 

Jednocześnie cały czas trwa proces rekrutacji na stanowiska produkcyjne i specjalistyczne. – Szukamy operatorów maszyn i urządzeń, blacharzy i lakierników natryskowych. Mamy duże zapotrzebowanie na specjalistów od finansów, szczególnie controllingu i rachunkowości, a także specjalistów z zakresu optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania częściami zakupowymi – dodaje Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych Volkswagen Poznań. – W związku z wysoką automatyzacją nowego zakładu we Wrześni poszukujemy także automatyków do działu utrzymania ruchu – dodaje.

Poniżej można zobaczyć, jak obecnie wygląda wrzesińska fabryka VW. (tom)

Ostatnio zmieniany niedziela, 27.03.2016, 15:15

Społeczności

Wydawca portalu

Wiadomości Wrzesińskie oraz Wydawnictwo KROPKA J.W.Śliwczyńscy. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie oraz wykorzystywanie materiałów bez zgody, zabronione. Redakcja nie odpowiada za treści publikowane w komentarzach oraz w dyskusjach na forum dokładając jednak wszelkich starań do procesu moderacji tych naruszających netykietę.