Września - wrzesnia.info.pl - wrzesnia.info.pl Największy i najlepszy lokalny portal obejmujący Wrześnię oraz okoliczne miasta. Rozwijamy się i rośniemy razem z potrzebami naszych czytelników. http://wrzesnia.info.pl Sun, 30 Aug 2015 21:52:14 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Kłopotliwe kąpiele i historia szpitala (audio) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7417-kłopotliwe-kąpiele-i-historia-szpitala-audio http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7417-kłopotliwe-kąpiele-i-historia-szpitala-audio Kłopotliwe kąpiele i historia szpitala (audio)
Najnowszy przegląd „WW” w Radiu Merkury zdominowały dwa zupełnie różne, ale równie ciekawe tematy.  

Pierwszy dotyczył kontrowersyjnego zachowania obcokrajowców na wrzesińskim basenie. Temat ten sygnalizujemy na naszym portalu. Cały artykuł znajduje się w w aktualnych „Wiadomościach Wrzesińskich”.

Drugi omawiany artykuł publikujemy wyłącznie w „WW”. To fascynująca historia Michała Wilczyńskiego, dyrektora wrzesińskiego szpitala w latach 1977-1997, który był otoczony przez agentów bezpieki. 

Całą radiową rozmowę tradycyjnie zamieszczamy poniżej. (dai)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Fri, 28 Aug 2015 14:32:43 +0200
Zbadaj się i zwiedź nowy szpital (wideo) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7415-zbadaj-się-i-zwiedź-nowy-szpital http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7415-zbadaj-się-i-zwiedź-nowy-szpital Zbadaj się i zwiedź nowy szpital (wideo)
Już jutro odbędzie się kolejna akcja z cyklu „biała sobota”. W programie m.in. bezpłatne badania oraz zwiedzanie szpitala. 

Akcję już po raz drugi organizuje szpital powiatowy wspólnie ze starostwem. 

Będzie możliwość zbadania poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, masy ciała itp. Przewidziano także pokaz ratownictwa medycznego oraz prezentację sprzętu medycznego i ortopedycznego. 

Będzie też okazja, aby obejrzeć nowy budynek szpitala, wejść do miejsc, które na co dzień będą niedostępne, m.in. sala operacyjna, gabinety zabiegowe. Będzie można obejrzeć nowe sale chorych.

Zwiedzanie będzie odbywało się po określonej trasie, w zorganizowanych grupach z osobą, która będzie pełniła rolę przewodnika. 

Początek na placu przed lecznicą o godz. 9.00. Całość ma potrwać cztery godziny. A oto zaproszenie od dyrektora placówki. (tom)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Fri, 28 Aug 2015 13:09:57 +0200
Podpalony na ulicy walczy o życie http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7405-podpalony-na-ulicy-walczy-o-życie http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7405-podpalony-na-ulicy-walczy-o-życie Podpalony na ulicy walczy o życie
Najpierw polano go substancją łatwopalną, potem podpalono. Teraz 27-letni mężczyzna walczy o życie w szpitalu. Według lekarzy rokowania są kiepskie.

– Ktoś podpalił w sobotę na ulicy człowieka. Nie wiem, kim on jest, ale policja odwiedza mieszkańców ul. Fabrycznej i ich przepytuje. Facet leży w szpitalu, sprawdzają miejski monitoring – usłyszeliśmy od naszego informatora.

W poniedziałek 24 sierpnia poprosiliśmy Adama Wojcińskiego, rzecznika wrzesińskiej policji, o informacje na temat tego zdarzenia. Ten jednak nie powiedział nam nic. 

W środę odesłał nas do Komendy Miejskiej w Poznaniu. Dlaczego tam? Ponieważ właśnie ta jednostka ma istotne informacje mogące wyjaśnić okoliczności tej sprawy. 

– Nie mogę powiedzieć, jakie są to okoliczności, gdyż złamałbym tajemnicę państwową – mówi rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, sobotnie zdarzenie, do którego doszło około północy, miało swój początek w Swarzędzu. 

Jakie były okoliczności zdarzenia? Kto i dlaczego mógł podpalić 27-latka? Co powiedział poszkodowany, gdy jeszcze był przytomny? Jak trafił do Wrześni? Co w tej sprawie robi policja? O tym można przecztać w aktualnym wydaniu „WW”. (dot)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Fri, 28 Aug 2015 06:00:00 +0200
Basen obnażył rasowe różnice http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7404-basen-obnażył-rasowe-różnice http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7404-basen-obnażył-rasowe-różnice Basen obnażył rasowe różnice
Zachowanie Romów czy Hindusów na wrzesińskim basenie pozostawia wiele do życzenia. Chociaż nie stosują się oni do regulaminu kąpieliska, to ratownicy – zdaniem naszych Czytelników – nie reagują. 

Niedawne upały sprawiły, że z miejskiego basenu korzystało dziennie blisko dwa tysiące osób. Nic więc dziwnego, że przepis mówiący o tym, że jednorazowo w wodzie może przebywać tylko sto osób, został naruszony. 

W końcu – jak mówią stali bywalcy basenu – każdy chciał się ochłodzić. Ludzie zwracają jednak uwagę na coś innego: na bezradność ratowników w stosunku do Hindusów i Cyganów (jak chcą żeby ich nazywano), którzy także pojawiają się na basenie.

– Przyszła grupa Cyganów i wszyscy w ciuchach wskoczyli do wody. Nie zwracali uwagi na innych kąpiących się. Skakali ludziom na plecy, krzyczeli. Zakłócali spokój innym, a ratownicy wcale nie reagowali. Co więcej, odwracali głowy, tak jakby nie widzieli, co się dzieje. Nie wiem, jak można tolerować takie zachowanie. W końcu chyba regulamin obowiązuje wszystkich, także Romów? – mówi Anna Bączkiewicz.

Dotarły do nas również zastrzeżenia dotyczące zachowania Hindusów. Z relacji naszych Czytelników wynika, że ci obcokrajowcy, nie chcąc stać w ogromnej kolejce na zjeżdżalnię, taranowali stojące w niej dzieci, przepychali się, by siłą dostać się na górę i zjechać. 

– Jak tak można? – pyta mama 9-letniego Karola, który omal nie spadł ze schodów potrącony przez jednego z Hindusów. – Ratownicy widzieli, co się dzieje, jednak nie było z ich strony żadnej reakcji – dodaje kobieta. 

Co na to dyrektor Wrzesińskich Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych Mariusz Pierzchliński? Jak swoje zachowanie tłumaczą Romowie? Czy ich zdaniem Września ma problem z rasizmem? O tym piszemy w aktualnym wydaniu „WW”. (dot)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Fri, 28 Aug 2015 06:00:00 +0200
Zabawy z dziećmi tydzień później http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7395-zabawy-z-dziećmi-tydzień-później http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7395-zabawy-z-dziećmi-tydzień-później Zabawy z dziećmi tydzień później
W najbliższą niedzielę 30 sierpnia w parku im. Dzieci Wrzesińskich nie odbędzie się impreza z cyklu „Rodzinne niedziele z milusińskimi”. 

Impreza została odwołana w związku z organizacją X Wrzesińskiego Festiwalu Orkiestr Dętych. 

W zamian „Rodzinna niedziela z milusińskimi” odbędzie się 6 września w godz. 16.00-18.00. Zabawy będzie prowadzić Klub Mądra Główka.

– Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do wzięcia udziału w imprezie – zachęca Dagmara Bratkowska z Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. (luk) 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Mon, 24 Aug 2015 21:29:47 +0200
W Grzybowie walczyli o most (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7384-walczyli-o-most-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7384-walczyli-o-most-galeria W Grzybowie walczyli o most (galeria)
Pierwszy dzień Grzybowskiego Turnieju Wojów już za nami. W niedzielę (23 sierpnia) kolejny pokaz średniowiecznego życia.

W tym roku wojowie, którzy zjechali na gród do Grzybowa stoczyli bój o most. Bitwa była najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia imprezy, ale trzeba przyznać, że inne przygotowane atrakcje np. widowisko plenerowe „Imperium Dobrawa - droga do chrztu”, były równie imponujące.

Ci, którzy nie dotarli do grodu w sobotę mogą to zrobić jeszcze jutro. Już od godziny 10.00 będzie można oglądać pokazy rzemiosła i życia w obozie wojowników, zobaczyć jak warzy się piwo lub wziąć udział w turnieju łuczniczym dla publiczności.

Nie zabraknie oczywiście starć wojów, Grzybogrania czy widowisk historycznych m.in. w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Społecznych w Grzybowie.

Więcej o II Grzybowskim Turnieju Wojów w najbliższym wydaniu „WW”. (dot)

]]>
d.tomaszewska@wrzesnia.info.pl (Dorota Tomaszewska) Września Sat, 22 Aug 2015 20:53:41 +0200
Naczelny „WW” broni budżetu obywatelskiego http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7374-naczelny-„ww”-broni-budżetu-obywatelskiego http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7374-naczelny-„ww”-broni-budżetu-obywatelskiego Naczelny „WW” broni budżetu obywatelskiego
Cotygodniowy przegląd „Wiadomości Wrzesińskich” w Radiu Merkury tym razem zdominował finał głosowania w budżecie obywatelskim.

Naczelny „WW” Waldemar Śliwczyński w rozmowie z Anną Gruszecką wziął w obronę ideę budżetu obywatelskiego, która nie znajduje zrozumienia u naszych lokalnych władz.

Przypomnijmy, że o całym przedsięwzięciu W. Śliwczyński mówił w poznańskiej rozgłośni już kilkakrotnie. Dzisiejszej audycji można posłuchać poniżej. (dai)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Fri, 21 Aug 2015 15:13:30 +0200
Wyrzuciła do kosza oszczędności życia http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7370-wyrzuciła-do-kosza-oszczędności-zycia http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7370-wyrzuciła-do-kosza-oszczędności-zycia Wyrzuciła do kosza oszczędności życia
Ogromną sumę pieniędzy straciła 68-letnia mieszkanka Wrześni, która naiwnie uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta CBŚ. 

Do zdarzenia doszło 20 sierpnia w godzinach wieczornych. Wówczas to 68-letnia kobieta odebrała telefon od nieznajomej kobiety, która podała się za członka rodziny.

Oszustka w trakcie rozmowy poprosiła kobietę o pożyczkę w wysokości 60 tys. zł.  Pokrzywdzona zorientowała się, że jest to podstęp i odłożyła telefon. 

Po krótkiej chwili zadzwonił do niej mężczyzna i podał się za policjanta CBŚ przedstawiając się z imienia i nazwiska oraz funkcji.

Mężczyzna oświadczył jej, że wie o wszystkim, gdyż podsłuchuje jej rozmowy telefoniczne.

Oszust przekonywał 68-latkę, że kobieta która dzwoniła do niej jest poszukiwana przez CBŚ, dlatego żeby ją zatrzymać konieczna jest pomoc pokrzywdzonej.

Sprawca przekonał pokrzywdzoną, aby przystała na warunki kobiety i żeby jej uszykowała żądaną kwotę pieniędzy.

Kobieta zgodziła się. Zebrała 47 tys. zł, a następnie pieniądze wrzuciła do wskazanego kosza na śmieci.

Więcej o zdarzeniu napiszemy w piątkowym wydaniu „WW”. (luk) 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Fri, 21 Aug 2015 14:37:49 +0200
Będzie można oddać krew w Powidzu http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7369-będzie-można-oddać-krew-w-powidzu http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7369-będzie-można-oddać-krew-w-powidzu Będzie można oddać krew w Powidzu
Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Krwinka” w Powidzu zaprasza na otwartą akcję poboru krwi. 

Akcja odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia (w godz. 9.00-13.00) w Domu Kultury w Powidzu. 

Z racji tego, że Powidz jest miejscowością turystyczną, organizatorzy liczą, że wezmą w niej udział mieszkańcy z gmin sąsiednich m.in. z Wrześni. 

Pobór krwi zorganizowany zostanie przy współpracy z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. (luk) 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Fri, 21 Aug 2015 14:40:57 +0200
Złodziej wpadł, bo jechał za szybko http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7368-złodziej-wpadł-bo-jechał-za-szybko http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7368-złodziej-wpadł-bo-jechał-za-szybko Złodziej wpadł, bo jechał za szybko
Policjanci zatrzymali złodzieja, który ukradł blisko 50–metrowy kabel teleinformatyczny. Właściciel wycenił straty na 17 tys. zł.

Do kradzieży kabla doszło w nocy 17 na 18 sierpnia na terenie Wrześni. Złodziej wyciągnął kabel ze studzienki, a następnie przeciął go i ukradł blisko odcinek o długości 50 m. 

– Przez swoje działanie zniszczył cały odcinek budowanej linii, przerywając jej ciągłość. W efekcie uszkodził 220 metrów bieżących kabla – informuje Adam Wojciński z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. 

W momencie przyjmowania przez funkcjonariuszy zawiadomienia o kradzieży, napłynęła do nich informacja od kolegów z Jarocina. Okazało się, że zatrzymali oni 33-letniego kierowcę, który przewoził w bagażniku kabel. 

– Mężczyzna kierował pomimo orzeczonego przez sąd zakazu oraz przekroczył znacznie prędkość na terenie zabudowanym. Podczas kontroli stróże prawa ujawnili w bagażniku jego pojazdu zwoje kabla teleinformatycznego. Okazało się, że właśnie ten kabel pochodził z kradzieży, o której zostali poinformowani policjanci z Wrześni – dodaje A. Wojciński. 

Kryminalni z Jarocina przedstawili 33-latkowi zarzut niestosowania się do zakazu sądowego. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech. Mężczyzna odpowie także za popełnione przez siebie wykroczenie przekroczenia prędkości.

Od policjantów z Wrześni, gdzie miała miejsce kradzież, 33-latek usłyszał zarzut dokonania kradzieży oraz zarzut uszkodzenia mienia. Właściciel firmy, z której skradziono światłowody, poniósł straty w wysokości 17 tysięcy złotych. To przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu. (luk) 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Fri, 21 Aug 2015 13:30:37 +0200
Czwarta śmierć w wielbłądziej zagrodzie http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7366-czwarta-śmierć-w-wielbłądziej-zagrodzie http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7366-czwarta-śmierć-w-wielbłądziej-zagrodzie Czwarta śmierć w wielbłądziej zagrodzie
Fatum, które zawisło nad wrzesińskim mini-zoo trwa. W nocy z wtorku na środę zdechł w nim wielbłąd. To już czwarta śmierć w zagrodzie

Zdechła samica Balbina, która trafiła do Wrześni w roku 2013. 

– Zwierzę od pewnego czasu źle się czuło. Było leczone. Niestety nie udało się jej uratować - ubolewa Marek Przyjemski, kierownik referatu komunalnego w ratuszu. 

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną zgonu wielbłąda. Urzędnicy przypuszczają, że mogło być nim zatrucie. 

Przypomnijmy, że pierwsza samica Fatima zdechła z powodu przebicia żołądka przez ostry przedmiot, który zjadła. Jej partner Mustafo zdechł z powodu zatrucia. 

W przypadku trzeciego zwierzęcia o wdzięcznym imieniu Bella, powodem śmierci była infekcja. We wszystkich przypadkach w grę wchodziło niedozwolone dokarmianie z zewnątrz.

Obecnie w parkowej zagrodzie przebywa tylko Opieszynek, potomek pierwszej pary. 

Jakie inne okoliczności mogły przyczynić się do ostatniego zgonu? O tym piszemy w aktualnym wydaniu „WW”. Poniżej zdjęcia Opieszynka i Balbiny z kwietnia tego roku. (kul)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Fri, 21 Aug 2015 06:00:00 +0200
Bezwzględna oszustka na celowniku policji http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7359-bezwzględna-oszustka-na-celowniku-policji http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7359-bezwzględna-oszustka-na-celowniku-policji Bezwzględna oszustka na celowniku policji
Wrzesińscy policjanci proszą o kontakt wszystkich, którzy rozpoznają kobietę z poniższego nagrania. To oszustka, która wykorzystała chorego seniora.

Kobieta, razem ze wspólniczką, dokonała oszustwa na 73-letnim mieszkańcu Chwalibogowa. 

1 lipca tego roku dwie nieznane kobiety przyjechały pod dom schorowanego mężczyzny, namówiły go do wzięcia dowodu osobistego i zabrały do Wrześni. 

Po kilku dniach okazało się, że nieznana kobieta wyłudziła na pokrzywdzonego umowę kredytową na sprzęt RTV o wartości 17 tys. zł.

Osoby, które rozpoznają kobietę, bądź mają jakiekolwiek informacje na jej temat, proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji we Wrześni. 

Można się zgłaszać osobiście na ul. Szkolnej 23 we Wrześni lub telefonicznie pod czynnym całą dobę numerem (61) 437-52-00.

Więcej o całej sprawie pisaliśmy TUTAJ. (dai)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Wed, 19 Aug 2015 11:24:32 +0200