Września - wrzesnia.info.pl - wrzesnia.info.pl Największy i najlepszy lokalny portal obejmujący Wrześnię oraz okoliczne miasta. Rozwijamy się i rośniemy razem z potrzebami naszych czytelników. http://wrzesnia.info.pl Sat, 10 Oct 2015 05:26:03 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Zadymienie na Batorego (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7737-zadymienie-na-batorego-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7737-zadymienie-na-batorego-galeria Zadymienie na Batorego (galeria)
W piątek ok. godz 15.30 w mieszkaniu przy ul. Batorego 17 wybuchł niewielki pożar. Dwie osoby zasłabły z powodu zadymienia lokalu.

Dym pojawił na czwartym piętrze bloku. Prawdopodobnie ktoś z domowników zostawił włączony ogień na kuchence, ten rozprzestrzenił się na kuchnię.

Lokatorzy nie zareagowali bo spali. Interweniowały dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Wezwane zostało pogotowie ratunkowe.  (fib) 

]]>
f.biernat@wrzesnia.info.pl (Filip Biernat) Września Fri, 09 Oct 2015 16:25:04 +0200
Sezon zamknięty udaną rywalizacją (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7723-sezon-zamknięty-udaną-rywalizacją-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7723-sezon-zamknięty-udaną-rywalizacją-galeria Sezon zamknięty udaną rywalizacją (galeria)
Ponad czterdziestu wędkarzy z wrzesińskiego koła PZW zakończyło 4 października tegoroczny sezon wędkarski zawodami.

Zawody spinningowe o puchar Doliny Warty odbyły się Nowej Wsi Podgórnej (gmina Miłosław), a rozgrywane były w godzinach 7.30-11.30. 

Pierwsze miejsce przypadło Karolowi Marcinkoskiemu, który wyciągnął z Warty dziewięć ryb o łącznej wadze 0.79 kg. Drugie miejsce na podium wywalczył Paweł Sobczak (0,74 kg), a trzecie Przemysław Wawerczyk (0,57 kg). 

Największą rybę podczas zawodów – okonia ważącego 0,26 kg – wyciągnął z rzeki Dominik Tomczak. (luk)  

Fot. PZW Września 

 

 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Wed, 07 Oct 2015 19:59:59 +0200
Rozdadzą pieszym i rowerzystom odblaski http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7722-rozdadzą-pieszym-i-rowerzystom-odblaski http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7722-rozdadzą-pieszym-i-rowerzystom-odblaski Rozdadzą pieszym i rowerzystom odblaski
Policja będzie rozdawać pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe. Wszystko w ramach akcji „Odblask 2015”. 

Akcja, która współorganizowana jest przez wrzesińskie starostwo odbędzie się w godzinach porannych i wieczornych 13 i 14 października na terenie całego powiatu. 

– Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa pieszego i rowerzysty na drodze jako uczestników ruchu drogowego – informuje Joanna Musiałkiewicz, inspektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwo Powiatowe we Wrześni.

– Podczas trwania akcji funkcjonariusze policji będą pouczać pieszych i rowerzystów, uświadamiać jakie są ich obowiązki zwłaszcza pod względem wyposażenia jednośladów w oświetlenie oraz jaką poprawę ich bezpieczeństwa dają elementy odblaskowe umieszczone na ich ubraniach bądź rowerach. 

– Zatrzymani do kontroli otrzymywać będą elementy odblaskowe w postaci kamizelek oraz opasek zakupionych przez powiat wrzesiński – dodaje pani inspektor.

W sumie na realizację akcji przeznaczono 180 kamizelek oraz 300 opasek odblaskowych. (luk) 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Wed, 07 Oct 2015 18:56:27 +0200
Zbyt bliskie spotkanie na autostradzie (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7719-zbyt-bliskie-spotkanie-na-autostradzie-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7719-zbyt-bliskie-spotkanie-na-autostradzie-galeria Zbyt bliskie spotkanie na autostradzie (galeria)
Kierujący samochodem peugeot 407 uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu volkswagen golf.

Rzecz działa się 2 października na 212. kilometrze autostrady A2 (okolice Gozdowa). 

– W wyniku zdarzenia kierowca i pasażerowie golfa zostali przewiezieni do szpitala – informuje Adam Wojciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

– Za kierownicą peugeota 407 siedział 42-letni mieszkaniec Płocka - dodaje. 

Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. W działaniach ratowniczych brali udział strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni. (luk)

Fot. KP PSP Września  

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Wed, 07 Oct 2015 09:39:53 +0200
Każdy ma prawo do mediacji http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7717-mediacja-w-wydaniu-lokalnym http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7717-mediacja-w-wydaniu-lokalnym Każdy ma prawo do mediacji
15 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Wspólne działania Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, a także Komendy Głównej Policji mają na celu promocję tej metody rozwiązywania sporów.

Definicja jest prosta. Mediacja stanowi próbę doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony, rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora;.

Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga, nie narzucając jednak żadnego rozwiązania w wypracowaniu kompromisu.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem „Masz prawo do mediacji”. Jej koordynatorem na terenie powiatu jest Grzegorz Matuszak z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji, tel. (61) 43 75 288. (tos) 

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Września Wed, 07 Oct 2015 08:37:16 +0200
Wielka pieczarka z Dębiny http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7715-wielka-pieczarka-z-dębiny http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7715-wielka-pieczarka-z-dębiny Wielka pieczarka z Dębiny
Dziś odwiedził nas jeden z najmłodszych Czytelników. Przyniósł ze sobą nietypowe znalezisko.

9-letni Sajmon Bączkiewicz z Bierzglinka wybrał się z dziadkiem na grzybobranie do lasku w Dębinie. Tam znalazł gigantyczną pieczarkę. Chłopiec był bardzo dumny ze znaleziska i chciał pochwalić się zdobyczą. Dzisiaj z mamą i babcią odwiedził naszą redakcję. Publikujemy zdjęcie Sajmona z pieczarką na dowód tego, że nawet wyprawa na grzyby może stać się przygodą. (jog)

]]>
j.gozdziewicz@wrzesnia.info.pl (JGozdziewicz) Września Tue, 06 Oct 2015 14:16:46 +0200
Szansa dla poszukujących pracy http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7713-szansa-dla-poszukujących-pracy http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7713-szansa-dla-poszukujących-pracy Szansa dla poszukujących pracy
Wojewódzki Urząd Pracy zaprasza bezrobotnych do udziału w wirtualnych targach pracy, które odbędą się 22 października.

Tego dnia osoby poszukujące pracy będą mogły skorzystać ze specjalnej platformy.

– W  godzinach od 10 do 16 planowana jest transmisja wcześniej nagranych prezentacji na temat warunków życia i pracy w wybranych krajach UE, której towarzyszyć będzie publiczny czat – informuje Bernadeta Ignasiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. 

– Wystawcy oraz osoby odwiedzające targi będą mogły również prowadzić indywidualne rozmowy, wykorzystując pokoje do rozmów (Netop Live Guide). Wśród wystawców, oprócz pracodawców krajowych i zagranicznych, będą również doradcy EURES (europejskiej sieci publicznych służb zatrudnienia) oraz specjaliści z instytucji rynku pracy – dodaje B. Ignasiak.

W powiatowych urzędach pracy na terenie województwa, także we wrzesińskim, w dniu targów w czwartek 22 października, będą funkcjonować stanowiska komputerowe z dostępem do platformy. W obsłudze strony zainteresowanym pomoże pracownik urzędu.

Bezrobotni poszukujący pracy w krajach Unii mogą skorzystać ze strony z ofertami pracy: www.europeanjobdays.eu/pl/Polska2015. Cały projekt jest częścią Europejskich Dni pracy. (jog)

 

]]>
j.gozdziewicz@wrzesnia.info.pl (JGozdziewicz) Września Tue, 06 Oct 2015 13:26:40 +0200
Chorwat z promilami za kierownicą http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7710-chorwat-z-promilami-za-kierownicą http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7710-chorwat-z-promilami-za-kierownicą Chorwat z promilami za kierownicą
Plaga pijanych na drogach nie jest niczym nowym. Dali oni o sobie znać także podczas minionego weekendu. Stróże prawa zatrzymali ich kilku. Rekord wyśrubował pewien obcokrajowiec. 

W nocy 4 października patrol policji interweniował przy ul. Wrocławskiej. Około godz. 3.00 zatrzymał do kontroli kierowcę citroena C5. 

Młody mężczyzna był kompletnie pijany - miał 1,51 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że to 23-letni obywatel Chorwacji. Nie wiadomo, co robił we Wrześni. Teraz o jego losie zadecyduje sąd. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Września Mon, 05 Oct 2015 16:39:28 +0200
Wyślijmy list do Krystiana! http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7709-wyślijmy-list-do-krystiana http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7709-wyślijmy-list-do-krystiana Wyślijmy list do Krystiana!
Biblioteka publiczna po raz kolejny organizuje akcję pisania kartek i listów dla chorego dziecka. Tym razem przesyłki dotrą do 8-letniego Krystiana cierpiącego na przepuklinę oponowo-rdzeniową i wodogłowie.

Marzycielska Poczta to strona internetowa z profilami chorych dzieci, które czekają na listy i kartki. Co roku z okazji Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów (9-15 października) oddział dziecięcy wrzesińskiej biblioteki publicznej organizuje akcję dla podopiecznych Marzycielskiej Poczty. W tym roku listy i kartki z Wrześni otrzyma 8-letni Krystian Greneczko,który cierpi na przepuklinę oponowo- rdzeniowa, wodogłowie i niedowład kończyn dolnych. Tak o chłopcu pisze jego mama:

Krystian urodził się 16 października 2007 r. z przepukliną oponowo- rdzeniową. Po urodzeniu leżał kilka tygodni w szpitalu. W trakcie swojego krótkiego życia przeszedł wiele operacji w tym: zamknięcia przepukliny, założenia układu zastawkowego, u synka dokonano również korekcji stóp i operacji biodra. Obecnie Krystian jest pod stałą opieką specjalistów- chirurga, neurologa, ortopedy, urologa oraz okulisty, logopedy i psychologa. Każdego dnia jest intensywnie rehabilitowany, by w przyszłości mógł być samodzielny. Aktualnie Krystian porusza się na wózku inwalidzkim, chodzi do szkoły, jest lubiany przez rówieśników. Kocha zwierzęta i przyrodę. Lubi pomagać w sprzątaniu i w kuchni. W wolnym czasie, choć ma go czasem bardzo mało, uwielbia oglądać bajki, kolorować, układać puzzle, grać w piłkę z kolegami, spacerować. Mimo swojej choroby jest wesołym, ciekawym świata i uśmiechniętym dzieckiem.. Kiedy dowiedziałam się o Marzycielskiej Poczcie pomyślałam, że mój syn ucieszyłby się mogąc należeć do niej. Dzięki Wam mógłby zawrzeć wiele nowych znajomości, otrzymać wiele kolorowych kartek, które sprawiłyby mu radość.

Kartki dla Krystiana można wrzucać do specjalnej skrzynki, która wystawiona jest w oddziale dziecięcym do 15 października. To profil chłopca, na którym można sprawdzić m.im. czym się interesuje, jakie bajki lubi i o czym marzy. (jog)

]]>
j.gozdziewicz@wrzesnia.info.pl (JGozdziewicz) Września Mon, 05 Oct 2015 14:34:08 +0200
Udane zakończenie sezonu (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7704-udane-zakończenie-sezonu-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7704-udane-zakończenie-sezonu-galeria Udane zakończenie sezonu (galeria)
Ponad sto stylowych pojazdów zjechało w niedzielę 4 października na parking przy Zespole Szkół Politechnicznych. Odbyło się tam ostatnie w tym sezonie spotkanie organizowane przez grupę miłośników motoryzacji Wrzesińskie Youngtimery.

Wrzesińskie Klasyki Nocą – to nazwa imprezy, którą latem tego roku wymyśliło trzech młodych chłopaków z Wrześni. Pomysł był spontaniczny – zorganizujemy we Wrześni spotkania miłośników stylowych aut połączone z miejskim rajdem.

Takie imprezy odbywają się w wielu miastach Polski, więc Patryk Janicki, Szymon Szuba i Jakub Szuba pomyśleli, że u nas też się uda. Szczególnie, że w okolicy jest sporo pasjonatów motoryzacji. Założyli na Facebooku profil Wrzesińskie Youngtimery i utworzyli wydarzenie.

Chwyciło już na pierwszym zlocie, który odbył się 9 sierpnia pojawiło się kilkadziesiąt różnych aut i motocykli. Ze spotkania na spotkanie uczestników przybywało.

Na ostatni w tym roku zlot przyjechała ponad setka pojazdów. Organizatorzy i uczestnicy doskonale poradzili sobie z niespodziewanymi przeszkodami. Spotkanie miało odbyć się tradycyjnie przy Tesco, ale wczoraj przedstawiciele sieci poinformowali, że nie wyrażają zgody na organizację zlotu na parkingu przy markecie. Imprezę przeniesiono więc na parking za ZSP.

Jedną z perełek zlotu było tym razem auto jak z amerykańskiego snu czyli Chevrolet Corvette z 1971 roku.

– To zabawka mojego szwagra, który jest koneserem starych aut. Na polskie drogi ten samochód nie za bardzo się nadaje. To auto do jeżdżenia po autostradach – mówiła Magdalena Wojciechowska z Nekli.

Na wrzesińskim zlocie pojawiło się wielu gości z Poznania, Środy i Słupcy. Wśród nich Jacek Hauke, który przyjechał ze Środy milicyjnym polonezem. Auto woziło samego porucznika Borewicza czyli Bronisława Cieślaka podczas jego wizyty we Wrześni. Poloneza pan Jacek otrzymał od żony w prezencie na 40. urodziny. Mówi, że na razie milicyjny wóz nie ma problemów z poruszaniem się po drogach, bo przepisów nie łamie.

Na zlocie nie zabrakło też maluchów, dużych fiatów, trabantów, mercedesów, beemek oraz innych odpicowanych motoryzacyjnych cudeniek.
Następne spotkanie wiosną. Szczegóły tutaj. (jog)

]]>
j.gozdziewicz@wrzesnia.info.pl (JGozdziewicz) Września Sun, 04 Oct 2015 19:52:04 +0200
Zbliża się kolejna Rolnicza Jesień http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7700-zbliża-się-kolejna-rolnicza-jesień http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7700-zbliża-się-kolejna-rolnicza-jesień Zbliża się kolejna Rolnicza Jesień
Tegoroczna 25. edycja Targów Rolnicza Jesień odbędzie się w niedzielę 18 października.

Impreza zgodnie z wieloletnią tradycją odbędzie się na boisku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących i na terenie wokół niego. 

Targi Rolnicza Jesień organizowane są przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Starostwo Powiatowe we Wrześni i Urząd Miasta i Gminy we Wrześni. (luk) 

 

]]>
l.rozanski@wrzesnia.info.pl (Łukasz Różański) Września Sun, 04 Oct 2015 17:28:39 +0200
Prymas na Lipówce czuł się jak u siebie (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7697-prymas-na-lipówce-czuł-się-jak-u-siebie-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/września/item/7697-prymas-na-lipówce-czuł-się-jak-u-siebie-galeria Prymas na Lipówce czuł się jak u siebie (galeria)
W potrójnym jubileuszu parafii św. Krzyża na Lipówce wziął udział Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wrzesińska parafia obchodzi w tym roku 50-lecie powstania ośrodka duszpasterskiego, 40-lecie założenia parafii oraz 30-lecie poświęcenia świątyni.

Z tej okazji w niedzielę 4 października odbyła się uroczysta msza z udziałem Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka, proboszcza Czesława Krolla, księży z innych wrzesińskich parafii oraz przedstawicieli lokalnych samorządów i służb mundurowych.

Na początku liturgii prymas poświęcił nowe organy ufundowane przez parafian. Po mszy wszysy mieli okazję wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu organisty poznańskiej fary.

Uroczystości zakończyła wspólna modlitwa pod grobem księdza Józefa Wronki, budowniczego kościoła na Lipówce.

Więcej o jubileuszach, historii parafii i przesłaniu Prymasa będzie można przweczytać w najbliższym wydaniu"WW". (dai)

]]>
d.idzikowski@wrzesnia.info.pl (Damian Idzikowski) Września Sun, 04 Oct 2015 15:37:26 +0200