Pyzdry - wrzesnia.info.pl - wrzesnia.info.pl Największy i najlepszy lokalny portal obejmujący Wrześnię oraz okoliczne miasta. Rozwijamy się i rośniemy razem z potrzebami naszych czytelników. http://wrzesnia.info.pl Tue, 30 Sep 2014 23:51:54 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Kamil Chaciuk triumfatorem klasyfikacji Grand Prix (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5576-chaciuk-triumfatorem-klasyfikacji-grand-prix-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5576-chaciuk-triumfatorem-klasyfikacji-grand-prix-galeria Kamil Chaciuk triumfatorem klasyfikacji Grand Prix (galeria)
Łukasz Nowicki wygrał zawody wieńczące sezon wędkarski, a Kamil Chaciuk klasyfikację generalną. 

W zawodach, które odbyły się 28 września na Zbiorniku Szybskim wzięło udział 22 zawodników. Równych sobie nie miał Ł. Nowicki, który złowił ryby o łącznej wadze 4520 g. Drugiego Leszka Bulewicza pokonał o 150 g, a trzeciego Łukasza Makowskiego o 230 g.    

W klasyfikacji Grand Prix (są w niej uwzględniane punkty zdobyte we wszystkich zawodach) wygrał K. Chaciuk (66 pkt), przed Łukaszem Makowskim (64 pkt) i Ł. Nowickim (63 pkt). Okazały puchar zwycięzca odbierze podczas przyszłorocznego zebrania sprawozdawczego koła. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Tue, 30 Sep 2014 11:20:05 +0200
Orange wkrótce wzmocni sygnał http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5573-orange-wkrótce-wzmocni-sygnał http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5573-orange-wkrótce-wzmocni-sygnał Orange wkrótce wzmocni sygnał
To była jedna z najkrótszych sesji rady miejskiej. W ciągu niespełna godziny rajcy podjęli sześć uchwał, z których żadna nie wywołała większych emocji. 

Zmiany w budżecie gminy zostały zatwierdzone jednogłośnie. Podobnie, jak utworzenie wyodrębnionego rachunku dochodów, co ma związek z likwidacją Przedszkola im. Janka Wędrowniczka. Jego rachunek przejdzie teraz na szkołę.  

Roli inkasenta został pozbawiony sołtys Pietrzykowa Kolonii Henryk Łukasiewicz. W zbieraniu podatku zastąpi go sołtys Pietrzykowa Wojciech Tomaszewski.  

Radni wyrazili też zgodę na obciążenie służebnością przesyłu działki przy ul. Wrzesińskiej. Do znajdującego się tam masztu telekomunikacyjnego zostanie dociągnięty światłowód. Dzięki temu poprawi się sygnał radiowy, co odczują przede wszystkim mieszkańcy zawarciańskiej części gminy. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Mon, 29 Sep 2014 14:02:17 +0200
Bajkowy świat dla dzieci (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5544-bajkowy-świat-dla-dzieci-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5544-bajkowy-świat-dla-dzieci-galeria Bajkowy świat dla dzieci (galeria)
W środę otwarto oficjalnie przedszkole: „Bajkowy świat ” w Pyzdrach. Placówka powstała dzięki współpracy prywatnego inwestora i gminy Pyzdry.

Przedszkole zostało wybudowane przez firmę Planet-Bud przy ul. Jana Pawła II. Nieopodal starego przedszkola im. Jasia Wędrowniczka które wcześniej prowadziła gmina Pyzdry.

„Jasia Wędrowniczka” zamknięto, a dzieci przeniesiono do „Bajkowego świata”. Do nowej placówki uczęszcza 125 dzieci. (fib)

]]>
f.biernat@wrzesnia.info.pl (Filip Biernat) Pyzdry Thu, 25 Sep 2014 15:10:15 +0200
Czy Biedronka wyląduje w Pyzdrach? Kto wie... http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5542-czy-biedronka-wyląduje-w-pyzdrach?-kto-wie http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5542-czy-biedronka-wyląduje-w-pyzdrach?-kto-wie Czy Biedronka wyląduje w Pyzdrach? Kto wie...
Niewykluczone, że w Pyzdrach powstanie Biedronka. Na razie w tej sprawie jest więcej domysłów niż faktów.   

Wieść o planowanej inwestycji rozeszła się w mieście lotem błyskawicy. Miałaby powstać na półhektarowej działce przy ul. Wrzesińskiej sąsiadującej z dworcem PKS. Jej właściciele - Grażyna i Jerzy Balcerowie - wystąpili już o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego gminy (nie uwzględniał on w tym miejscu tego rodzaju przedsięwzięć), co powinno nastąpić na wiosnę przyszłego roku.

Skontaktowaliśmy się z G. Balcer. Przyznała, że zainteresowanie gruntem ze strony różnych firm jest od dawna, ale to jeszcze nic nie znaczy. Z nikim się jeszcze nie porozumieli z mężem, ani niczego nie podpisywali. 

Ze strony internetowej Jeronimo Martins wynika, że firma co roku buduje od 20 do 40 sklepów. Powstają w coraz to mniejszych miejscowościach – są już np. w Zagórowie, Strzałkowie i Miłosławiu. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Thu, 25 Sep 2014 14:03:50 +0200
"Echo Pyzdr" stawia na współpracę międzynarodową http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5531-echo-pyzdr-stawia-na-współpracę-międzynarodową http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5531-echo-pyzdr-stawia-na-współpracę-międzynarodową
„Sztafeta PL-MD. Umacniamy demokrację” – tak brzmi nazwa projektu realizowanego przez Echo Pyzdr i stowarzyszenie Civis z Mołdawii. Fundacja Solidarności Międzynarodowej dostrzegła w nim wiele pozytywów, dlatego dofinansowała go niebagatelną kwotą prawie 70 tysięcy złotych. 

Na projekt, który jest realizowany od marca, składa się kilka wyjazdów. Pierwszy miał miejsce w kwietniu – w Naddniestrzu przebywała delegacja samorządowców z Puszczy Pyzdrskiej (rzecz tyczy terenu obejmującego pięć powiatów – wrzesiński, słupecki, koniński, pleszewski i kaliski). W rewanżu na początku sierpnia do Polski przyjechała 50-osobowa grupa Mołdawian.

Całkiem niedawno, od 7 do 10 września, w gminie Mitoc przebywała Wiesława Kowalska i były stypendysta Mecenatu Dominik Styczyński. Gorąco zachęcali do stworzenia mołdawskiej kopii tego programu.

Efektem wizyty jest powstanie komisji stypendialnej. Jej zadaniem będzie wyszukanie zdolnej młodzieży, chcącej zaangażować się w pracę na rzecz społeczności lokalnej i źródeł finansowania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jednym z głównych ma być fundacja Sorosa, odpowiednik polskiej Fundacji im. Stefana Batorego. Może ona pokryć nawet 50 proc. wartości stypendiów. 

Na razie, na dobry początek, pyzdrzanie przekazali komisji pieniądze zebrane od darczyńców z Polski – osób prywatnych i pracowników Starostwa Powiatowego w Kaliszu – w wysokości 750 euro. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Mon, 22 Sep 2014 12:33:38 +0200
Prezydent docenił bohaterski czyn http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5504-prezydent-docenił-bohaterski-czyn http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5504-prezydent-docenił-bohaterski-czyn Prezydent docenił bohaterski czyn
Andrzej Kruszczak z Wrąbczynka otrzymał medal za ofiarność i odwagę w obronie życia i mienia nadany przez prezydenta RP. 

Z wnioskiem o wyróżnienie 59-latka władze gminy wystąpiły jeszcze zimą. Marzyło im się, by odebrał je w maju z okazji Dnia Strażaka. Procedura związana z rozpatrywaniem wniosków jest jednak dość skomplikowana. Nie szło jej przyśpieszyć.   

Zaproszenie na uroczystość, która odbyła się 12 września w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, A. Kruszczak otrzymał miesiąc wcześniej. Uczestniczyło w niej wielu zasłużonych ludzi - działacze stowarzyszeń, kombatanci Poznańskiego Czerwca `56, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz pracownicy wielu instytucji. Dekorował ich wojewoda Piotr Florek.     

Przypomnijmy, że 4 grudnia ubiegłego roku wyniósł z płonącego domu sąsiadów 3-letnie dziecko. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Thu, 18 Sep 2014 14:18:58 +0200
Poznaliśmy wykonawcę drogi w Kruszynach http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5461-poznaliśmy-wykonawcę-drogi-w-kruszynach http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5461-poznaliśmy-wykonawcę-drogi-w-kruszynach Poznaliśmy wykonawcę drogi w Kruszynach
Zakład Drogowo-Transportowy Sławomira Begiera z Nekli wygrał przetarg na budowę drogi w Kruszynach. Złożył najtańszą, bo opiewającą na prawie 580 tys. zł ofertę.

Do przetargu, który został rozstrzygnięty 8 września, przystąpiły jeszcze dwie inne firmy – Eko-Bud Elżbiety i Jacka Majdeckich z Lisewa (zaproponował wykonanie prac za 643 tys. zł) i Strabag z Poznania (642 tys. zł).

Ku uciesze mieszkańców podpyzdrskiej wsi, inwestycja ruszy na początku października. Firma będzie miała miesiąc na jej zrealizowanie. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Thu, 11 Sep 2014 14:54:47 +0200
Z Vancouver na pyzdrski cmentarz (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5455-z-vancouver-na-pyzdrski-cmentarz-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5455-z-vancouver-na-pyzdrski-cmentarz-galeria Z Vancouver na pyzdrski cmentarz (galeria)
Do grobu na pyzdrskim cmentarzu zostały złożone prochy Borysława Fiedotjewa Jastrzembskiego i jego żony Natalii. W wydarzeniu uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Powidza.  

Jastrzembski urodził się 30 stycznia 1911 roku w Sieradzu. Był uczestnikiem ruchu oporu Związku Walki Zbrojnej, oficerem łącznikowym i kwatermistrzem kompanii wartowniczych przy armii amerykańskiej na zachodzie Europy, więźniem obozu koncentracyjnego Mauthausen, działaczem emigracyjnym w USA i Kanadzie. Zmarł w 1994 r., a jego żona 1,5 roku temu. Ich ostatnim życzeniem było spoczęcie u boku matki Borysława, w rodzinnym grobie w Pyzdrach.

Jego realizację za punkt honoru postawiła sobie córka Borysława i Natalii Krystyna (mieszka w Vancouver). Do przeprowadzenia niełatwej operacji zaangażowała siostrzenicę Jastrzembskiego Annę Żyźniewską-Musiałowicz.

Długo oczekiwana uroczystość odbyła się 9 września. Oprócz rodziny we mszy świętej celebrowanej przez ks. proboszcza Ryszarda Kopczyńskiego uczestniczyły władze gminy, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, członkowie koła emerytów i rencistów, a także zwykli mieszkańcy. Salwy honorowe oddali wojskowi z Powidza.

Więcej o wydarzeniu w "WW". (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Wed, 10 Sep 2014 16:23:18 +0200
Mnóstwo atrakcji na festynie parafialnym (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5452-mnóstwo-atrakcji-na-festynie-parafialnym-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5452-mnóstwo-atrakcji-na-festynie-parafialnym-galeria Mnóstwo atrakcji na festynie parafialnym (galeria)
Za nami festyn zorganizowany przez Parafialny Zespół Caritas. W odróżnieniu od lat poprzednich odbył się wcześniej niż zwykle, bo już 7 września.   

Pierwszy punkt programu stanowiła uroczysta msza święta w kościele farnym. Po niej wierni przeszli na Rynek, gdzie czekało na nich wiele atrakcji - loteria fantowa, konkursy z nagrodami, dmuchane zamki.

Festyn przebiegał pod hasłem „Wiara działa przez miłość”. O oprawę artystyczną zadbał m.in. zespół Akord Nieba wraz chórem i ks. Zbigniewem Ilkowskim, który im towarzyszył.

Zysk z całodniowej imprezy zasili konto Parafialnego Zespołu Caritas. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Wed, 10 Sep 2014 08:32:04 +0200
Domek „Perkoza” stanął w ogniu (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5447-domek-perkoza-stanął-w-ogniu-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5447-domek-perkoza-stanął-w-ogniu-galeria Domek „Perkoza” stanął w ogniu (galeria)
Pożar zajął drewniany domek administrowany przez Towarzystwo Turystyki Wodnej „Perkoz”. Ze wstępnych ustaleń strażaków wynika, że to nie było podpalenie.

Ogień został zauważony 7 września około godz. 22.00. 

Do akcji gaśniczej zostały wezwane cztery zastępy strażackie – prócz miejscowego także z Pietrzykowa, Lisewa i Wrześni.

Źródło ognia znajdowało się w palenisku grillowym. Poprzez przewód kominowy żywioł dostał się do góry, do części mieszkalnej. 

Druhowie podali wodę na dach, a następnie zrzucili nadpaloną dachówkę. Pracowali w aparatach powietrznych. Użyli też kamery termowizyjnej. 

Działania zakończyły się krótko po północy. Uszkodzeniu uległa drewniana konstrukcja dachu. Łączne straty zostały oszacowane na 4 tys. zł. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Tue, 09 Sep 2014 08:35:14 +0200
Dziadek przekazał puchar wnukowi (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5445-dziadek-przekazał-puchar-wnukowi-galeria http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5445-dziadek-przekazał-puchar-wnukowi-galeria Dziadek przekazał puchar wnukowi (galeria)
Łukasz Nowicki wygrał zawody wędkarskie o puchar prezesa pyzdrskiego koła PZW. Funkcję tę pełni jego dziadek Ryszard Nowicki.

7 września do rywalizacji na Zbiorniku Szybskim przystąpiło 23 zawodników. W odróżnieniu od innych zawodów chodziło nie o ilość, a jakość ryb. Największą - 1110-gramowego karasia złocistego - złowił Ł. Nowicki. Drugie miejsce zajął Robert Głowacki, który także wyciągnął z wody karasia, ale nieco lżejszego lżejszego, bo ważącego 1070 g. 

W klasyfikacji Grand Prix liczyła się waga dziesięciu największych ryb. Wygrał Piotr Staszak (2080 g) przed Andrzejem Nowaczykiem (1830 g) i R. Głowackim (1820 g). Kolejne miejsca zajęli: Ł. Nowicki (1520 g), Marek Chałupniczak (1500 g), Dawid Plichta (1410 g), Jerzy Dębski (1230 g) i ex aequo Andrzej Chałupniczak, Krzysztof Nowicki i Łukasz Makowski (1210 g).

Zawody kończące sezon zostały zaplanowane na 28 września. Poznamy wówczas zwycięzcę klasyfikacji Grand Prix. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Mon, 08 Sep 2014 15:35:53 +0200
Nalot celników na tytoniowego pośrednika (galeria) http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5422-nalot-celników-na-tytoniowego-pośrednika http://wrzesnia.info.pl/g/pyzdry/item/5422-nalot-celników-na-tytoniowego-pośrednika Nalot celników na tytoniowego pośrednika (galeria)
Papierosy bez akcyzy i tytoń o szacunkowej wartości 60 tys. zł zabezpieczyli celnicy w domu jednego z mieszkańców Pyzdr.  

Skrzętnie zaplanowana akcja odbyła się 4 września. 

W jej przeprowadzeniu kontrolerom z Urzędu Celnego w Poznaniu pomagał funkcjonariusz miejscowego posterunku policji. 

Weszli do mieszkania Jana K. około godz. 11.30. W jednym z pokoi zabezpieczyli pochodzący ze świeżej dostawy nielegalny towar.  

W trakcie wykonywanych czynności został przesłuchany nie tylko podejrzany, ale także osoby, które się u niego zaopatrywały. 

Ile ich było i co im grozi? O tym tylko w przyszłotygodniowym wydaniu „WW”. (tos)

]]>
t.szternel@wrzesnia.info.pl (Tomasz Szternel) Pyzdry Fri, 05 Sep 2014 13:42:41 +0200