„Życzę mieszkańcom Wrześni, aby skład rady powiatu się zmienił”. Maria Taciak z SLD zaorała koalicję rządzącą!

W poniedziałek odbyła się debata budżetowa poświęcona projektowi budżetu powiatu na 2018 rok. Radni starli się w sprawie wydatków inwestycyjnych na drogi powiatowe. Teren znowu wygrywa z Wrześnią.

samorząd 11 miesięcy temu 22

Radna Maria Taciak (SLD) zarzuciła zarządowi powiatowi i radnym z koalicji Samorządny Powiat, PO, PSL, że projekt budżetu w zakresie wydatków majątkowych został sporządzony w nieprzejrzysty sposób. Poszło o brak zapisu  remontu Szosy Witkowskiej.

- Poczułam się nieswojo, ponieważ znalazłem parytety do określonych gmin i określonych zadań. I mówiąc szczerze to tak gmina Nekla - trzy zdania na łączną kwotę 550 tys. zł, gmina Miłosław - trzy zdania 550 tys. zł, idziemy dalej gmina Pyzdry 550 tys. zł, gmina Kołaczkowo biednie, tylko 100 tysięcy złotych. Widocznie kolega Szafarek nie miał tak silnego przebicia, jak lobby nekielskie, miłosławskie i pyzderskie. Ale uderzyło mnie przede wszystkim to, że są wpisane inwestycje nowe, na które nie ma w ogóle projektów. Co ciekawe występuje już w wykazie zadań inwestycyjnych, pozycja która nie miała tutaj odzwierciedlenia w wykazie wniosków złożonych do budżetu dotyczących realizacji zadań drogowych - grzmiała Maria Taciak w czasie poniedziałkowej debaty. 

Zadania inwestycje w budżecie powiatu na 2018 

A następnie wskazała:

 - Znajduje w nim m.in.: odcinek drogi Mikuszewo-Pogorzelica. Mam pytanie. Kto zgłosił ten wniosek, wcześniej go nie było. I przy tym zadaniu domyślam się nie ma projektu, a mój wywód koresponduje z jedną ze sztandarowych inwestycji, o którą domagam się, aby była wprowadzona do budżetu od wielu, wielu lat, a więc przebudowę Szosy Witkowskiej. Wnosiłam o to, aby była realizowana etapowo, aby tych dwóch milionów nie trzeba było wydawać od razu. A więc jak się to ma, że jedne inwestycje bez projektów wchodzą do budżetu, a tak ważne zadania jak Szosa Witkowska już chociaż wiadomo, że projekt budowlany będzie gotowy w 2018.

Zadania inwestycyjne powiatu w 2018 roku cz.2

W odpowiedzi skarbnik powiatu Beata Matuszewska zwróciła uwagę na to, że to zarząd powiatu ocenia wnioski przesłane do projektu budżetu. Ponadto członkowie zarządu mogą zgłaszać niezależnie swoje propozycje do zadań inwestycyjnych. I tak było w tym przypadku.

- Nie na wszystkie drogi potrzebne jest wykonywanie dokumentacji na zewnątrz. Pewne prace wykonują pracownicy referatu dróg powiatowych. Ponadto remonty dróg w mieście są o wiele droższe niż remonty odcinków w terenie - mówiła skarbnik Beata Matuszewska.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem Września powinna być preferowana kosztem terenu w remontach dróg powiatowych?

Thumb ww biernat

Filip Biernat

11 miesięcy temu 22