Zawody w motocrossie odwołane z powodu wypadków na torach

W polskim sporcie motocrossowym doszło w ostatnim czasie do dwóch tragedii. Cała Września śledziła informacje o wypadku Łukasza Lonki, krótko później zginęła 15-letnia zawodniczka.

motocross 10:17 06-08-20194 1

Łukasz Lonka, wielokrotny mistrz Polski, uległ wypadkowi 7 lipca podczas zawodów East Motocross Cup 2019 w Nowodworze koło Lubartowa. Po wypadku zawody przerwano. Łukasz Lonka jeździł w barwach AMK Człuchów. Miał 29 lat. Zmarł nad ranem 10 lipca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

Pamięć Łukasza miała zostać uczczona 4 sierpnia w czasie motocrossowych mistrzostw Polski w Lipnie, jednak zawody przerwano, ponieważ 3 sierpnia doszło do kolejnej tragedii.

15-letnia Wiktoria Wicińska, zawodniczka KM Cross Lublin, w czasie drugiego wyścigu kobiet w klasie MX straciła równowagę po przeskoczeniu hopki i spadła z maszyny. Najpierw uderzyła o ziemię, a następnie została przygnieciona własnym motocyklem.

Choć służby ratownicze błyskawicznie udzieliły zawodniczce pomocy, a Wiktoria została przetransportowana śmigłowcem do najbliższego szpitala, nie udało się jej uratować. Po około 1,5 godziny szpital przekazał wiadomość o jej śmierci.

Prezes klubu LKS Jastrząb w Lipnie Jerzy Zieliński poinformował, że to pierwszy śmiertelny wypadek w Lipnie. Zawody na tamtejszym torze rozgrywane są od 1980 roku.

Te dwie tragedie sprawiły, że Polski Związek Motorowy zawiesił rozgrywanie zawodów motocrossowych. W komunikacie wydanym 5 sierpnia czytamy:

Zawieszenie rozgrywania zawodów motocyklowych w konkurencji Motocross do 1 września 2019. Polski Związek Motorowy informuje o bezwzględnym zawieszeniu rozgrywania zawodów motocyklowych w konkurencji Motocross na wszystkich szczeblach do dnia 1 września 2019 r. włącznie. Powyższa decyzja podyktowana jest tragicznymi zdarzeniami, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach. Zmiany w kalendarzach rozgrywek poszczególnych cykli imprez będą ogłaszane przez właściwe jednostki PZM w terminie późniejszym. Warszawa, 05.08.2019 r.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

10:17 06-08-2019