Zapadł wyrok dla kierowcy, który doprowadził do tragedii na ul. Pilskiej

Dwa lat więzienia, sześcioletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i po piętnaście tysięcy złotych zadośćuczynienia dla rodziców ofiary – taki wyrok usłyszał kierowca, który przed rokiem potrącił na ul. Pilskiej we Wrześni 8-letniego Nikodema. Chłopiec zmarł.

na sygnale 12:00 10-04-20192 29

Mieszkaniec gminy Rychwał w powiecie wrzesińskim był oskarżony o to, że 5 kwietnia 2018 roku około godziny 16.30 umyślnie naruszył przepisy ruchu drogowego w ten sposób, że jadąc swoim audi A4 około 87/km h znacznie przekroczył dozwoloną na ul. Pilskiej prędkość. Prokurator zarzucił mu również to, że nieuważnie obserwował przedpole jazdy, w wyniku czego nieumyślnie doprowadził do wypadku drogowego, potrącił przebiegającego przez jezdnię w niedozwolonym miejscu małoletniego Nikodema.

W pewnym momencie pojawiło się to dziecko. Z tego co pamiętam, to był chłopczyk, którego potrąciłem. Zauważyłem go kilka metrów wcześniej. Musiał się bardzo szybko poruszać, musiał szybko biec. Nie wiem czy on się rozglądał i patrzył czy coś nadjeżdża. Zauważyłem go dopiero jak był na drodze. Jak go zobaczyłem, włączyłem hamowanie, próbowałem odbić w prawo i wjechałem na krawężnik (…) – mówił składając wyjaśnienia Piotr O.

Piotr O. jest załamany

Śnią mi się koszmary. Śni mi się wypadek, tylko zamiast tego chłopca śni mi się mój syn, który ginie. Mój syn jest w wieku tego chłopca (…). Najgorzej jest, jak przypomnę sobie twarz tego dziecka po wypadku (…). Dla mnie jest nie do wyobrażenia to, co się stało. Omijam Wrześnię w związku z tym zdarzeniem, bo nie radzę sobie psychicznie – kontynuował.

Oskarżony podczas rozprawy wyraził skruchę i przeprosił za to, co zrobił. Żałował, że nie może cofnąć czasu.

– Nie wyobrażam sobie, co czuje tamta rodzina, ale nas to też bardzo dotknęło. Przepraszam jeszcze raz – mówiła partnerka 32-latka na rozprawie 3 kwietnia.

Prokurator dla Piotra O. żądał kary trzech i pół roku bezwzględnego pozbawienia wolności. Chciał również pozbawić 32-latka możliwości prowadzenia pojazdów na 10 lat. Obrońca oskarżonego prosił zaś sąd o wymierzenie kary jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat. Sprawę długości zatrzymania prawa jazdy pozostawił w gestii sądu.

Sędzia Marcin Przybylski ogłosił wyrok 10 kwietnia. Nie jest on prawomocny. W odczytaniu wyroku uczestniczył Piotr O. wraz z partnerką oraz rodzice Nikodema. Więcej o sprawie napiszemy w piątkowym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich".

Matka Nikodema jest oskarżycielem posiłkowym

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

12:00 10-04-2019