Wzrosną opłaty za przejazd autostradą A2

Od 2 stycznia 2018 roku zmianie ulegną stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl – Konin.

aktualności 10 miesięcy temu 6

Opłata dla pojazdów osobowych i motocykli wzrośnie o 2 grosze za jeden przejechany kilometr, zaś opłata dla pojazdów ponadnormatywnych wzrośnie o 20 groszy za jeden przejechany kilometr.

Tym samym przejechanie 50 kilometrów na trasie (samochodem osobowym) będzie nas kosztować 20 złotych (każdy z odcinków zdrożeje o złotówkę). 50-kilometrowy odcinek pokonany pojazdem ponadnormatywnym będzie nas kosztować 200 złotych. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian.

Ankieta

Jak często korzystasz z autostrady A2?

- Podwyżka jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania autostrady, niezbędnych inwestycji oraz kosztów obsługi kredytów. Stawki za przejazd ustalane są w oparciu o obowiązującą umowę koncesyjną, wieloletni plan finansowy oraz prognozy ruchu. Całkowite ryzyko związane z ruchem i przychodami spoczywa na koncesjonariuszu. Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60% z budżetu państwa. Ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość stawek jest również fakt, że opłaty za przejazd autostradami koncesyjnymi nie są zwolnione z 23 proc. podatku VAT. Naszych opłat nie można zatem porównywać ze stawkami na autostradach publicznych – mówi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa AWSA.

Zgodnie z zapisami umowy koncesyjnej, AWSA w pierwszej kolejności przeznacza pieniądze uzyskane z opłat za przejazd na podwyższenie jakości autostrady:

- bieżące zimowe i letnie utrzymanie autostrady, w tym jej eksploatację;

- ciężkie utrzymanie tj. wzmocnienie nawierzchni, remonty i modernizacje (w 2018 roku wzmocnienie nawierzchni na odcinku Poznań–Września);

- rozbudowę obwodnicy Poznania - poszerzenie o trzeci pas ruchu 13 km odcinka obwodnicy od węzła Komorniki do węzła Krzesiny, dobudowę i rozbudowę ekranów akustycznych (początek prac w połowie 2018 roku);

- spłatę kredytów bankowych zaciągniętych w bankach komercyjnych;

AWSA oraz AWSAII każdego roku z tytułu podatków i innych opłat publiczno-prawnych, zasilają budżet państwa kwotą w wysokości blisko 300 mln zł. 

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

10 miesięcy temu 6