Wystawa „Polska Walcząca” - kolejna inicjatywa historyczna w Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczkowie

26 stycznia o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczkowie odbędzie się otwarcie wystawy „Polska Walcząca - Fighting Poland” połączone z wykładem dr Marcina Podemskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

kultura 9 miesięcy temu 3

To kolejna wspólna inicjatywa Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie i Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Przypomnijmy, że obie instytucje zorganizowały wystawę poświęconą rzezi wołyńskiej: „Wołają z grobów, których nie ma – Wołyń 1943”.

Ankieta

Kim Twoim zdaniem byli żołnierze wyklęci?

Następnym wspólnym projektem jest wystawa „Polska Walcząca”, która przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie.

Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939, jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom.

Historia podziemia niepodległościowego w powiecie wrzesińskim. Przeczytaj TUTAJ.

Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje kluczowe obszary aktywności wojskowych i cywilnych struktur konspiracji, m.in.: dywersję i partyzantkę, podziemny wymiar sprawiedliwości, tajne nauczanie.

Ankieta

Czy znasz historię żołnierzy wyklętych, którzy działali na terenie gminy Kołaczkowo i powiatu wrzesińskiego?

Pokazuje też przełomowe wydarzenia z 1944, w tym akcję „Burza” Armii Krajowej i Powstanie Warszawskie.

Na wystawie znajdują się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

9 miesięcy temu 3