Wyniki rekrutacji już tuż-tuż. Czy wszyscy dostali się do wymarzonej szkoły?

Już niebawem absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów dowiedzą się, czy dostali się do wymarzonej klasy w szkołach ponadpodstawowych – a także, czy w ogóle się dostali do jakiejkolwiek szkoły.

temat tygodnia 22:58 15-07-20194 8

Wyniki rekrutacji w województwie wielkopolskim zostaną podane do informacji publicznej 16 lipca o godz. 10.00.

Od 16 lipca (godz. 10.00) do 24 lipca (13.00) uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do danej szkoły, będą musieli złożyć potwierdzenie woli przyjęcia w postaci oryginału świadectwa ukończenia szkoły oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu, a w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskie.

Ankieta

Czy Tobie (Twojemu dziecku) udało się dostać do wymarzonej klasy?

25 lipca o godz. 13.00 ukaże się ostateczna lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a o godz. 15.00 dyrektorzy poinformują Wielkopolskiego Kuratora Oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkołach. Od 26 do 30 lipca będzie trwać postępowanie uzupełniające, a ostateczne wyniki rekrutacji poznamy 30 sierpnia.

W samym powiecie wrzesińskim jest 835 absolwentów szkół podstawowych (dla których przygotowano 850 miejsc) oraz 678 absolwentów gimnazjów (na których czekają 692 miejsca). Warto jednak pamiętać, że podania o przyjęcie do wrzesińskich szkół mogli złożyć też mieszkańcy innych powiatów. Łącznie wrzesińskie szkoły jako pierwszy wybór wskazało 967 absolwentów klas ósmych oraz 829 absolwentów gimnazjów. Już niebawem przekonamy się, czy te „pierwsze wybory” będą miały wpływ na rekrutację.

Z danych Kuratorium Oświaty w Poznaniu wynika, że na pewno nie zabraknie miejsc w skali województwa – dla 36,2 tys. absolwentów szkół podstawowych przygotowano 38 tys. miejsc, a dla 34,5 tys. absolwentów gimnazjów – 36,2 tys. miejsc.

Ankieta

Czy rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej była dla Ciebie (Twojego dziecka) stresująca?

To właśnie rekrutacja do szkół ponadpodstawowych będzie tematem tygodnia w nadchodzącym numerze „Wiadomości Wrzesińskich”. W związku z tym prosimy o kontakt uczniów oraz ich rodziców. Opowiedzcie, czy dostaliście się do wymarzonych klas, a także o tym, czy rekrutacja była dla Was stresująca. A może planujecie dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko państwu polskiemu?

Dr Dobrosław Bilski jest pedagogiem z Łodzi, a także ojcem uczennicy z „podwójnego rocznika”.

– Moje dziecko też jest poszkodowane i jako reprezentant prawny chcę wystąpić w jego obronie. Nie znam jeszcze wyników rekrutacji w przypadku mojej córki, zakładam że nie będę miał podstaw do jakichś wielkich narzekań. Ale nie sam wynik naboru jest tutaj najistotniejszy. Chodzi o dwa lata wielkiego stresu, który narastał w związku ze zmianami przeprowadzanymi w oświacie. To jest czas, w którym moja córka nabawiła się choroby układu pokarmowego wywołanej stresem. Patrzę na to jednak także na tle wyników naboru w miastach, które już je ogłosiły. I to jest ten mój osobisty bodziec – zadeklarował w rozmowie z „Głosem Nauczycielskim”.

Ankieta

Czy likwidacja gimnazjów była dobrym pomysłem?

Założył grupę „Pozew rodziców podwójnego rocznika”, na której gromadzą się rodzice dzieci z roczników 2003, 2004 i 2005. W kilka dni dołączyło do niej ponad 800 osób, z których większość planuje dołączyć do pozwu zbiorowego. Dokumenty o dołączeniu do pozwu dostępne są tutaj.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

22:58 15-07-2019