Wrześnianie nie chcą kolejnych wielkich wież telekomunikacyjnych pod domami

Tereny położone we Wrześni oraz jej bliskiej okolicy stały się ostatnio atrakcyjne dla operatorów naziemnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Wystąpili oni o ustalenie lokalizacji dla kilku nowych wież.

gospodarka 17:04 11-09-20180 26

Operatorzy chcą postawić wieże m.in. w Bierzglinku, Gutowie Małym, Węgierkach oraz w rejonie ul. Ogrodowej we Wrześni. Nierozstrzygnięta jest sprawa budowy drugiej wieży przy ul. Czerniejewskiej, a także Obłaczkowie.

– Inwestycję w Bierzglinku przystopowało starostwo. Z jego terenami graniczy działka, na której miałby zostać wzniesiony maszt. My musimy zawalczyć o siebie sami – mówi Grzegorz Sikorski, sołtys Gutowa Małego.

NIE CHCEMY MOLOCHA

Mieszkańcy Gutowa nie są osamotnieni w walce z wielką firmą i urzędniczą biurokracją. Stanowczy sprzeciw przeciwko budowie 42-metrowego masztu telekomunikacyjnego (wraz z niezbędną infrastrukturą) wyrażają także mieszkańcy ul. Ogrodowej.

– Postawienie tak wielkiego masztu bardzo poważnie godzi w zdrowie mieszkańców, którzy znajdą się w najbliższym otoczeniu nadajników wysokich mocy. Nikt już nie wierzy w brak szkodliwości tego typu nadajników, a w szczególności w brak konsekwencji przebywania w jego bezpośrednim sąsiedztwie – mówi Albert Wilczewski z Ogrodowej. Kilka lat temu na terenie LOK-u, vis-à-vis ich okien, postawiono z dnia na dzień ponad 20-metrowy maszt. Wcześniej mieszkańcy nie mieli kłopotów z odbiorem telewizji naziemnej, a od tamtego czasu w kilku domach ciężko o sygnał dobrej jakości.

– Ten nadajnik stoi 150 metrów od naszych okien, a teraz następny, większy i mocniejszy, ma stanąć w odległości niespełna 200 m. Nie zgadzamy się na to! – mówi pan Albert. – Razem z mieszkańcami zrobimy wszystko, by inwestor znalazł sobie lokalizację, która nie będzie niosła prawdopodobnych konsekwencji zdrowotnych dla ludzi. Nie rozumiemy, jak przepisy mogą dopuszczać wydanie pozwoleń na budowę tak kontrowersyjnego i niechcianego, ponad 40-metrowego molocha, tuż pod domami – mówi przedstawiciel mieszkańców Ogrodowej. Oficjalny sprzeciw złożyli już w ratuszu.

Ankieta

Czy mieszkańcy słusznie protestują przeciwko nowym wieżom telekomunikacyjnym?

ZASIĘG MAMY DOBRY

W Gutowie Małym też nie chcą budowy 42-metrowej wieży telekomunikacyjnej. W poniedziałek 3 września odbyło się tam specjalne zebranie. Sołectwo podjęło uchwałę, w której mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji. W uzasadnieniu podkreślają, że pole elektromagnetyczne emitowane przez wieże telekomunikacyjne w znacznym stopniu zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców znajdujących się w promieniu oddziaływania tych urządzeń.

Naukowcy przestrzegają, że promieniowanie elektromagnetyczne może powodować u ludzi zaburzenia ze strony układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, zaburzenia odporności, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenie pamięci, a nawet inicjować procesy nowotworowe – czytamy w uchwale.

– Uważamy że wydanie zgody na lokalizację wieży wraz ze stacją bazową w centrum wsi, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych i zagród gospodarskich, stoi w sprzecznym interesie zarówno właścicieli sąsiednich działek, jak i pozostałych mieszkańców – mówili ludzie obecni na poniedziałkowym zebraniu.

– Wśród mieszkańców wsi nie ma zgody na to, by narażać dzieci na tego typu szkodliwe czynniki. Część z nas wybudowała tu swoje domy, tu się osiedliła, aby w naturalnych wiejskich warunkach żyć i wychowywać swoje dzieci. Co więcej, w momencie zakupu działki pod budowę domów jednorodzinnych czy gotowej nieruchomości mieszkalnej żadna z osób nie otrzymała informacji o przewidzianych tego typu inwestycjach – mówi Grzegorz Sikorski. – Trudno też tę inwestycję nazwać inwestycją „pożytku publicznego” ze względu na fakt, że w naszej miejscowości nie ma problemu z zasięgiem telefonii komórkowej czy internetu. Budowa masztu ma cel stricte zarobkowy – podkreśla sołtys Gutowa Małego.

JAK W TRÓJKĄCIE

Mieszkańców Gutowa przeraża też wizja wybudowania podobnej stacji przy ul. Ogrodowej we Wrześni. Twierdzą, że po jej uruchomieniu znajdą się w swoistym trójkącie – będą narażeni na oddziaływanie wzajemnego promieniowania z wież usytuowanych w Gutowie oraz przy ulicach Ogrodowej i Czerniejewskiej.

Mając na uwadze dobro swoich dzieci i swoje, zainteresowane strony zaapelowały do władz gminy Września, powiatu wrzesińskiego, a także do Wielkopolskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Koninie oraz do sanepidu o wstrzymanie wydania decyzji umożliwiającej powstanie tych inwestycji.

Dorota Tomaszewska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

17:04 11-09-2018