Września miastem schronienia

Z niecierpliwością czekamy na tegoroczną odsłonę Kolekcji Wrzesińskiej. Na pewno kolejny raz będziemy mieli na co popatrzeć, a o Wrześni znów będzie można przeczytać na wielu krajowych i zagranicznych portalach.

Moim zdaniem 13:56 02-08-20197 6

Bez wątpienia Kolekcja Wrzesińska to dobry pomysł i warto, by ten projekt był kontynuowany. Niemniej jednak może już czas, by przy okazji 10. edycji Kolekcji Wrzesińskiej pomyśleć o kolejnym projekcie kulturalnym. Czy mogłaby nim być kolekcja literacka? W jej ramach miasto mogłoby na przykład zorganizować pobyty stypendialne dla młodych literatów oraz tłumaczy, a efektem ich pracy byłaby książka.

Kolejną niezmiernie ciekawą propozycją jest możliwość przystąpienia do Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia (International Cities of Refuge Network, ICORN). Organizacja ta oferuje azyl pisarzom i obrońcom praw człowieka, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie tworzyć we własnej ojczyźnie. Nasze miasto na pewno mogłoby stać się ich tymczasowym domem i schronieniem.

To tylko kilka pomysłów, warto jednak rozpocząć debatę na temat inicjatyw kulturalnych, które można podjąć w naszym mieście.

Walentyna Jakubik

członkini stowarzyszenia Projekt Września

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

13:56 02-08-2019