Wrzesińskie Forum Gospodarcze – o czym BCC rozmawiało z wrzesińskimi przedsiębiorcami?

W czwartek w Pałacu na Opieszynie Okręgowy Związek Pracodawców Prywatnych Jerzego Iwińskiego zorganizował I Wrzesińskie Forum Gospodarcze, którego gościem specjalnym był Marek Goliszewski, szef Business Center Club.

gospodarka rok temu 10

Zaproszono także starostę Dionizego Jaśniewicza oraz burmistrza Tomasza Kałużnego, który objął WFG swoim patronatem (czyli, jak znam życie, pokrył przynajmniej część kosztów). Przed główną częścią spotkania odbyło się posiedzenie Wielkopolskiej Loży BCC, któremu przewodniczył jej szef Adam Trybusz.

Daniem głównym Forum było wystąpienie Goliszewskiego, który omówił główne kierunki działań BCC na salonach rządowych i parlamentarnych. Później rozpoczęła się dyskusja, którą moderował Trybusz, a do zabierania głosu zapraszał też gospodarz, czyli Iwiński. „Powiedzcie co Was boli, a my spróbujemy to załatwić w Warszawie”, „przyjechaliśmy was posłuchać, chodzi nam o informacje o tym, jakie bariery nadal leżą przed przedsiębiorcami”, „jak powstanie fabryki VW wpłynęło na Wasze biznesy? – pytał stół prezydialny. Chętnych do dyskusji wielu nie było, chociaż parę wypowiedzi zasługuje na odnotowanie.

Marek Goliszewski: według badań Eurostatu, który badał pracowitość i przedsiębiorczość wszystkich krajów na świecie, najbardziej pracowici są Koreańczycy (Polacy na drugim miejscu!), natomiast najbardziej przedsiębiorczy na świecie są Polacy. Słyszeliście o tym, chyba nie?

Na pytanie o relacje ze skarbówką, czy są coraz lepsze, jeden z dyskutantów stwierdził, że „jak się nie jest z partii rządzącej, to można mieć kłopoty. Tak źle jeszcze nie było”. Zwracano także uwagę na „skandaliczną”, jak się wyrażono, ostatnio podpisaną przez prezydenta Dudę nowelizację ustawy o aptekach: to jest zamach na święte prawo własności, no bo jeśli dziecko, które nie jest farmaceutą dostanie w spadku po rodzicach aptekę, to państwo mu mówi, co on ma zrobić ze swoją własnością, na przykład sprzedać lub zlikwidować.

Sporo czasu poświęcono też przemianom na rynku pracy. We Wrześni, jak powiedział starosta, jest 8-procentowe bezrobocie, brakuje wykwalifikowanych pracowników, dlatego pojawiają się Ukraińcy, co tylko na chwilę „schładza temperaturę”. Ratunkiem ma być rozwój szkolnictwa zawodowego oraz praktycznego. Powstające za 90 milionów złotych supernowoczesne  Centrum Badań i Rozwoju, które będzie kształciło zarówno młodzież jak i starszych, już pracujących, ma sytuację poprawić.

Za parę dni WizzAir uruchamia tanie połączenia lotnicze Poznania z Kijowem, warto to wykorzystać w swoim biznesie

Dwóch przedsiębiorców na pytanie o wpływ fabryki VW na lokalny biznes przyznało, że stracili część pracowników, bo poszli oni pracować właśnie tam. – Chciałbym równości w traktowaniu nas i fabryki. My nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nadgodziny rozliczać w innych firmach, jak robi to VW. Na pytanie kto jest kooperantem VW sala milczała.

Pani, która prowadzi we Wrześni kancelarię radcowską, powiedziała, że pracownicy skarbówki dostali z góry przykaz, aby szczegółowo kontrolować nowo powstałe firmy, a często uchybienia są naprawdę bardzo mało istotne. Poprosiła też BCC o zajęcie się tym, aby przedsiębiorcy mogli zaliczać sobie w koszty dofinansowania przedszkola swoim pracownikom – wysokie koszty przedszkola, jej zdaniem, powodują, że niektóre kobiety, nawet z wyższym wykształceniem, nie chcą pójść do pracy. 

Mówiono także o konieczności powrotu do certyfikacji niektórych zawodów oraz o lepszym wykorzystaniu przez polskie firmy internetu przy pozyskiwaniu klientów. Na zakończenie wystąpiła pani wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej, która pochwaliła się tym, że jej uczelnia parę dni temu uzyskała prawo „wyświęcania” doktorów ekonomii. Zachęcała do otwierania przewodów doktorskich, co wrzesińscy biznesmeni skwitowali uśmieszkami...

Ankieta

Która organizacja wrzesińskich przedsiębiorców najlepiej reprezentuje lokalny biznes?

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

rok temu 10