Wraca temat państwowej szkoły muzycznej we Wrześni. Dzisiaj pierwsze decyzje

Powiat wraca do pomysłu utworzenia Państwowej Szkoła Muzyczna Pierwszego Stopnia we Wrześni. W tym roku ma zostać złożony kolejny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

oświata 10:51 04-04-20190 4

3 kwietnia sprawą zajęła Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki Rady Powiatu Wrzesińskiego. Dzisiaj (4 kwietnia) rada powiatu ma wyrazić zgodę na utworzenie szkoły muzycznej I stopnia. To otwiera drogę do wniosku do ministra kultury o otwarcie takiej placówki we Wrześni i uzyskania finansowania szkoły z budżetu państwa.

- Rada powiatu podejmowała już taką uchwałę w 2017 roku. Wystąpiliśmy do ministerstwa kultury o wyrażenie zgody. Niestety w czerwcu 2018 otrzymaliśmy odpowiedź odmowną, wskazywano że w Słupcy i Gnieźnie są takie szkoły i nie ma podstaw do tego, aby taką szkołę otwierać u nas. My jednak podtrzymujemy swoje stanowisko i chcemy ubiegać się o utworzenie tej placówki ponownie - informowała Katarzyna Starzyńska, p.o naczelnika oświaty Starostwa Powiatowego we Wrześni.

Katarzyna Starzyńska i Paweł Skrzypczak

W założeniu będzie to szkoła, w której nie będzie realizowało się obowiązku szkolnego, a kształcenie muzyczne będzie odbywało się w godzinach popołudniowych. Zajęcia będą bezpłatne. Lokalizację placówki wyznaczono wyremontowany budynek powiatu przy ul. Leśnej 10 we Wrześni (dawny biurowiec SIWL-u). Zainteresowanie jest ogromne. Chęć nauki wyraziło kilkaset osób, ale miejsc w szkole będzie ok. 30, a więc aby się tam dostać trzeba będzie przejść egzaminy. 

W środku radny Stefan Tomczak

- W tej chwili zainteresowani korzystają ze szkół w Słupcy i Gnieźnie. Rodzice zwracają uwagę, że nie tylko chodzi o sam dojazd, który kosztuje, ale organizacyjnie jest to trudne, ponieważ zajęcia odbywają się co najmniej 3 razy w tygodniu - mówił radny Paweł Skrzypczak (PO), przewodniczący komisji edukacji rady powiatu.

Radni Małgorzata Cichacka, Przemysław Hirschfeld i Waldemar Bartkowiak

- W całej sprawie głównym problemem są koszty. Za utworzeniem szkoły muzycznej idzie subwencja oświatowa. Jeśli udałoby nam się otworzyć szkołę na przykład we wrześniu, to już styczniu 2020 mielibyśmy pełne finansowanie z budżetu ministerstwa - wyjaśniał radny Stefan Tomczak (Samorządny Powiat).

Thumb ww biernat

Filip Biernat

10:51 04-04-2019