Wolność czy wartości?

Socjologicznie patrząc na sprawę, żyjemy w bardzo trudnych czasach, a jak do tego dołożyć perspektywę psychologiczną, to robi się jeszcze gorzej.

Moim zdaniem 14:04 02-08-20191 15

Z jednej bowiem strony wolność wyboru, zniesienie dogmatów i uniwersalnych wartości, w które wszyscy muszą wierzyć, daje poczucie swobody i nieograniczonych możliwości. Z drugiej jednak strony, ta sama sytuacja kreuje poczucie zagubienia, niepewności, trudności decyzyjnych i niejasnych relacji z ludźmi, którzy zmieniają swoje zdanie i swoje zobowiązania.

Prowadzić to może do sytuacji społecznej anomii – zjawiska opisywanego przez socjologów już w XIX i XX wieku. Szczególnie interesował się tym zjawiskiem Emil Durkheim, francuski pedagog, socjolog i filozof, zmarły w 1917 roku. Podkreślał on, że rozluźnienie więzi społecznych i pozostawienie jednostek samym sobie skutkuje psychologicznymi zmianami, prowadzącymi właśnie do poczucia skrajnego zagubienia i bezsilności, co może skutkować nawet próbami samobójczymi.

Wiemy, że liczba samobójstw rośnie. Jednym z ważniejszych sposobów radzenia sobie w takich sytuacjach są silne relacje społeczne i wsparcie.

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:04 02-08-2019