Wheelabrator Schlick przenosi się z Wrześni do Czech

Niebawem z Wrześni wyprowadzi się firma Wheelabrator Schlick. Władze spółki uznały, że lepiej im będzie w miejscowości Przybram w Czechach.

gospodarka 13:41 05-03-20205 26

Oficjalne otwarcie nowoczesnego centrum technologicznego i zakładu produkcyjnego przy ul. Słowackiego we Wrześni nastąpiło 6 czerwca 2008 roku.

– Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, w Polsce najlepszym takim miejscem jest Września – stwierdził podczas oficjalnej uroczystości Robert E. Joyce Jr., ówczesny prezes Wheelabrator Group.

W otwarciu wziął udział m.in. burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny. Włodarz posadził nawet na tę okoliczność drzewo o nazwie kadarka. Był też jednym z pięciu, który podpisał akt otwarcia fabryki.

Fabrykę, która znajduje się przy drodze wylotowej na Słupcę postawiono w ciągu niespełna roku. Zakład liczy 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni, z czego 5000 to powierzchnia produkcyjna, a 1500 mkw zajęło centrum technologiczne.

– Jeszcze rok temu było tutaj ściernisko. Teraz stoi nowoczesna fabryka – mówił na otwarciu dr. Christof Ferling. – Będzie można tutaj wcielać w życie najnowsze rozwiązania technologiczne. Przeszliśmy zatem od snów i marzeń do rzeczywistości.

Po ponad roku, czyli w 2009, okazało się, że zakład musi zostać przeniesiony z Wrześni do Zagórowa. Wszystko przez to, że nastąpiło zmniejszenie zamówień na produkowane maszyny. Drastyczny ich spadek spowodował redukcję etatów.

– W ubiegłym roku produkowaliśmy około 20 tysięcy godzin miesięcznie. W tej chwili nasze obciążenie jest na poziomie 6-7 tysięcy godzin, czyli o dwie trzecie mniej – mówił w połowie 2009 roku Krzysztof Meldner, ówczesny dyrektor wrzesińskiej fabryki WG. – Tymczasem obiekt we Wrześni wybudowany został po to, żeby docelowo produkować tutaj 20-25 tysięcy godzin. W związku z tym zapadła decyzja, aby się przenieść do Zagórowa, z którego wyszliśmy niespełna półtora roku temu. Tamtejszy zakład jest przystosowany do miesięcznej produkcji w ilości 8 tysięcy godzin – dodał.

– Jak widać, kryzys gospodarczy nie oszczędza również wrzesińskich firm, zwłaszcza tych, które bazują na zamówieniach zagranicznych. To duża szkoda i strata dla wrzesińskiego rynku pracy. Firmie Wheelabrator Group życzę, by jakoś ten kryzys przetrwała i szybko powróciła do Wrześni – mówił przed laty T. Kałużny.

Miejscowość Przybram znajduje się pół tysiąca kilometrów od Wrześni

Życzenia się sprawdziły. Amerykańska firma wróciła do zakładu przy ul. Słowackiego. Niestety historia się powtarza. Dowiedzieliśmy się, że zakład zostanie przeniesiony do Czech, a dokładnie do miasta Przybram. Liczy ono 35 tysięcy mieszkańców.

Niestety to nie koniec złych wieści z firm z okolic Wrześni, bo zakład Volkswagena w Białężycach może wkrótce pożegnać się ze znaczącą grupą pracowników.

Rozwijać się za to zaczyna Gniezno. Kilka miesięcy temu poinformowano, że w pierwszej stolicy Polski Toshiba Carrier Corporation wybuduje zakład produkcyjno-dystrybucyjny klimatyzatorów.

Więcej na temat sytuacji Wheelabrator Schlick i Volkswagenie będzie można przeczytać w piątkowym wydaniu „Wiadomości Wrzesińskich”.

Ankieta

Czy twoim zdaniem Września jest atrakcyjna dla inwestorów?

Ankieta

Czy wyprowadzka Wheelabrator Schlick do Czech jest porażką lokalnych władz samorządowych?

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

13:41 05-03-2020