We Wrześni powinna powstać sieć wypożyczalni rowerów? Zachęcamy do dyskusji

Projekt Września wzorem Szamotuł czy Pobiedzisk chce uruchomić na terenie Wrześni sieć miejskich wypożyczalni rowerów.

samorząd 13 dni temu 78

Działacze stowarzyszenia chcieliby aby stacje pojawiły się w centrum, w okolicach urzędów, szkół i parków oraz miejsc rekreacji. Zauważają, że wypożyczenie rowerów jest możliwe w takich miejscowościach jak Pobiedziska, Szamotuły, Legnica, Jastrzębie Zdrój, Pszczyna, Stalowa Wola, Ciechanów, Konin, Kalisz czy Ostrów Wielkopolski.

– W mieście powinny pojawić się wypożyczalnie rowerów. Chcemy stworzyć sieć stacji, ponieważ jest to kluczem do rozwoju całego systemu ścieżek rowerowych – mówi Kornel Tomczak z Projektu Września.

– Wierzymy, że poruszania się rowerem należy uczyć od najmłodszego, dlatego planujemy również budowę wiat rowerowych przy każdej szkole. Chcemy zachęcać dzieci i młodzież do wyboru roweru jako optymalnego środka transportu. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w innych miastach, dlatego warto wprowadzić je również we Wrześni. Co ważne, pozwoli to też na uspokojenie rannego ruchu samochodowego związanego z dowożeniem dzieci do szkół – dodaje Damian Staniszewski z PW.

Obaj nasi rozmówcy w wyborach samorządowych kandydują do rady miejskiej i zapewniają, że swoje pomysły będą chcieli zrealizować po zdobyciu mandatu.

Ankieta

Chciałbyś aby na terenie Wrześni powstała sieć wypożyczalni rowerów?

O ustosunkowanie się do pomysłu działaczy Projektu Września poprosiliśmy Tomasza Kałużnego. Burmistrz Wrześni zapewnia, że temat propagowania zdrowego stylu życia i zwiększania bezpieczeństwa na drogach jest i zawsze będzie dla niego ważny.

–  Siedem tysięcy uczestników Rodzinnego Rajdu Rowerowego pokazuje ogromną liczbę osób posiadających rowery w gminie, zatem problemem nie jest dostęp do rowerów – zauważa Kałużny. Jak podkreśla, do tej pory na terenie gminy wybudowano około 50 km ścieżek rowerowych.

– Mieszkańcy oczekują kontynuacji działań związanych z budową infrastruktury rowerowej i łączenia istniejących ścieżek rowerowych. Będziemy te działania dalej konsekwentnie realizować – zapewnia.

Burmistrz zapowiada, że w najbliższych planach ratusza jest wybudowanie nowej, osobnej ścieżki rowerowej wokół zalewu Lipówka. Stara ma zostać pozostawiona pieszym.

– Ponadto od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z wójtem Strzałkowa o połączeniu naszej ścieżki ze ścieżką prowadzącą do Słupcy – mówi Tomasz Kałużny.

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

13 dni temu 78