„Vater unser” w Sokolnikach

Przed 21 laty słowa tej modlitwy, wypowiedziane po polsku i niemiecku na opuszczonym cmentarzu ewangelickim, zakończyły lokalny rozdział tragicznej historii, jednocześnie rozpoczynając nową jej księgę.

Moim zdaniem 12:41 27-09-20190 15

Młodzi ludzie, w ramach międzynarodowej wymiany między szkołami z Wrześni i Wolfenbüttel, powtórzyli jeden z najszlachetniejszych gestów w powojennej historii Europy – gest wybaczenia i prośby o wybaczenie. Nikt wówczas nie potrafił zaprzeczyć, że młode pokolenie musi przekroczyć barierę pamięci, której ze zrozumiałych względów nie potrafili przekroczyć ludzie z pokolenia starszego. I nikt nawet nie próbował fałszować czy zamazywać tej pamięci.

A udała się rzecz wtedy niezwykła: nastawione – co oczywiste – na „przygodę” zagraniczne wojaże uczniów zyskały otoczkę powagi i refleksji. Trochę zatem dziwi ślepy entuzjazm, z jakim niektórzy przyjmują dziś zapowiedź wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie wojennej tragedii Sokolnik. Historycy powinni robić swoje. My jednak powinniśmy też pamiętać tragedię Edypa, pełnego ufności w oczyszczającą moc prawdy. A gdy ją poznał – dlaczego wykłuł sobie oczy...?

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:41 27-09-2019