Terytorialsi odparli przeciwnika w Powidzu. Ćwiczenia ochotników ciągle trwają

Żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się razem z żołnierzami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza w ramach ćwiczenia „Rybołów" oraz 
z 16 Batalionem Remontu Lotnisk z Jarocina w trakcie ćwiczenia „Remont”. 

aktualności 10:00 31-10-20195 11

To nie przypadek, że właśnie terytorialsi ze Śremu i Leszna ćwiczyli z jednostkami sił powietrznych. W województwie wielkopolskim, czyli rejonie odpowiedzialności brygady, znajduje się wiele jednostek lotniczych i to właśnie te jednostki w wypadku wojny będą wspierać, i zabezpieczać żołnierze z wielkopolskiej brygady.

W Powidzu, terytorialsi ćwiczyli m.in. odparcie grup sabotażowych i dywersyjnych oraz ochronę lotniska. Z kolei we współpracy 
z 16 Batalionem Remontu Lotnisk z Jarocina, żołnierze z brygady WOT przemieścili się na poligon w Nadarzycach, gdzie podczas postoju kolumny wojskowej doszło do niespodziewanego ataku. 

Terytorialsi połączyli siły z kolegami z batalionu remontowego i jednocześnie zabezpieczali sprzęt oraz odpierali przeciwnika. Był to również moment, by sprawdzić swoje umiejętności w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej i ewakuacji rannego z pola walki.

 - W procesie szkolenia dużą wagę przykładamy do interoperacyjności czyli współpracy 
z jednostkami z innych rodzajów sił zbrojnych na terenie województwa wielkopolskiego. 
W przyszłym roku wzrośnie liczba tego typu ćwiczeń z innymi jednostkami operacyjnymi oraz z wojskami sojuszniczymi. Szczególnie zależy mi na intensyfikacji szkoleń poza placami ćwiczeń, zgodnie z przeznaczeniem WOT - informuje płk Rafał Miernik, dowódca 12. Wielkopolskiej Brygada Obrony Terytorialnej. 

Thumb ww biernat

Filip Biernat

10:00 31-10-2019