Tacy byliśmy…

Mija właśnie 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Moim zdaniem 11:51 31-05-20190 0

Wbrew pozorom (a może i oczekiwaniom niektórych) pamięć o tym zdarzeniu wcale nie zetlała; przeciwnie – wraz z upływem czasu – nabiera mocniejszych barw. Dla milionów Polaków była to jedyna w ich życiu „wiosna” – taka, o której do późnej starości opowiada się wnukom. I często w pierwszym rozdziale tej opowieści pojawia się wspomnienie nieprawdopodobnego dziś poczucia narodowej wspólnoty.

Niezależnie od temperatury religijnego przeżycia czuliśmy, że coś nas łączy i z tego choćby powodu warto być dla siebie lepszym. Mimo oczywistych różnic światopoglądowych nie istniały wówczas takie pojęcia, jak choćby „mowa nienawiści”, bo i skala wzajemnych niechęci, nie mówiąc już o nienawiści, była inna, a na pewno mniejsza.

Jak racjonalnie opisać „toksyny”, które w swym zwielokrotnieniu zatruwają dziś polską duszę? Pieniądz? Pożądanie władzy? Przekonanie o posiadaniu klucza do prawdy? Przecież to grzechy ludzkości stare jak świat. Ale dlaczego właśnie teraz występują w takim nasileniu? Przecież potrafiliśmy być tacy piękni. Upłynęło tylko 40 lat...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:51 31-05-2019